Covid-19 doprowadziłby do utraty istoty szarej

21/06/2021 20:46

COVID-19 miałoby to wpływ na mózg, a dokładniej na istotę szarą i inne tkanki mózgowe. Przynajmniej to ujawnia badanie napędzany przez zespół badaczy na podstawie danych zebranych za pośrednictwem programu Biobank.

Badanie przeprowadzone przez wyspecjalizowanych naukowców pracujących dla Uniwersytetu Oksfordzkiego i Imperial College London.

Obraz mózgu
Pixabay kredyty

Dlatego w tym badaniu naukowcy opierali się na danych zebranych za pośrednictwem programu uruchomionego przez brytyjski Biobank.

Covid-19 doprowadziłby do utraty istoty szarej

W omawianym programie wzięło udział 782 wolontariuszy i skupiono się na możliwym wpływie Covid-19 na poziom neurologiczny. Dlatego uczestnicy przeszli dwa skany mózgu: jedno przed zachorowaniem, a drugie po zarażeniu koronawirusem.

Następnie utworzono dwie grupy: pierwsza składała się z 394 ocalałych z Covid-19, druga z 388 zdrowych ochotników.

Porównując wyniki skanów, naukowcy zaobserwowali znaczący wpływ wirusa na tkankę mózgową osób, które zachorowały. Efekty, które powodują utratę istoty szarej w niektórych obszarach mózgu.

Niektóre obszary mózgu są bardziej dotknięte niż inne

Szara materia znajduje się wokół istoty białej mózgu, a zatem na obrzeżach narządu. Jej misją jest kierowanie bodźców czuciowych do komórek nerwowych zlokalizowanych w ośrodkowym układzie nerwowym, gdzie za generowanie odpowiedniej reakcji odpowiadają synapsy.

Są ciekawsze. Jednak według badań utrata istoty szarej wpływa na pewne określone obszary mózgu, a dokładniej na obszary kory limbicznej, które są połączone… z układem węchowym i smakowym.

Prawdopodobnie to wiesz, ale wśród wielu objawów, które mogą zwiastować zakażenie Covid-19, jest utrata smaku i zapachu. Dlatego ta utrata istoty szarej może wyjaśniać, dlaczego niektórzy zakażeni ludzie nie mogą już wąchać ani smakować jedzenia.

Sposób na lepsze zrozumienie długiego Covida?

Jednak obszar ten nie jest oczywiście jedynym dotkniętym problemem. Naukowcy odkryli również utratę istoty szarej w niektórych obszarach mózgu związanych z pamięcią. Po raz kolejny trudno nie ustalić związku między tym odkryciem a objawami demencji, na które cierpią niektórzy chorzy na tę chorobę.

Naukowcy wskazują również, że większość ocalałych z Covid-19 biorących udział w badaniu miała objawy, które wahały się od łagodnych do umiarkowanych, a nawet żadnych. Z drugiej strony tej utraty istoty szarej nie zaobserwowano w grupie zdrowej. Wydawać by się zatem mogło, że rzeczywiście jest to wynik zakażenia chorobą, co w dodatku inne badania wykazały wybitny.

Należy przeprowadzić więcej badań

Z drugiej strony należy podkreślić, że wyniki prezentowane przez tę grupę badaczy nie były jeszcze przedmiotem dyskusji w środowisku naukowym. Dlatego do ich obserwacji należy podchodzić z ostrożnością, a naukowcy połączenie Przeprowadź dalsze, bardziej dogłębne badania, aby potwierdzić lub obalić swoje obserwacje.

Pamiętaj, że Covid-19 dotknął ponad 178 milionów ludzi na całym świecie, powodując 3,86 miliona zgonów. A wśród tych, którzy przeżyli chorobę, są tacy, u których rozwinął się przedłużony Covid, a zatem stan, w którym objawy choroby utrzymują się.

Dlatego te badania mogą również pomóc pacjentom dotkniętym tą postacią choroby.Powiązane posty

Go up