ISS: wreszcie wdrożony pierwszy panel słoneczny; trzecia EVA już zaplanowana na drugi panel

21/06/2021 14:39

W środę, 16 czerwca, trzeci spacer kosmiczny Tomasz Pesquet Nie poszło zgodnie z planem. Francuski astronauta i jego amerykański kolega Shane kimbrough zadanie rozmieszczenia jednego z dwóch nowych paneli słonecznych iROSA dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale problemy techniczne w skafandrze Kimbrough znacznie spowolniły operacje. Co gorsza, usterka w ostatniej chwili zablokowała wdrożenie panelu.

Thomas Pesquet EVA

Druga wycieczka odbyła się w niedzielę 20 czerwca i tym razem dwóm panom udało się w końcu zainstalować pierwszy panel (po 6 godzinach i 28 minutach misji!). Mimo, że Shane Kimbrough wciąż ma pewne problemy z nurkowaniem. Panel słoneczny został nawet w pełni rozłożony (długość 19 metrów), podczas gdy dwaj mężczyźni wciąż byli na zewnątrz stacji! Astronauci nadrobili też wystarczająco dużo czasu na przygotowanie gruntu pod drugi panel.

Dlatego do instalacji dwóch kompletnych paneli będzie potrzebna trzecia płyta EVA. Ten ostatni jest już zaplanowany na 25 czerwca. Na koniec należy zauważyć, że Thomas Pesquet jest obecnie jedynym posiadaczem całkowitej liczby EVA dla francuskiego astronauty (4 EVA). Poprzedni rekord pochodzi z 2002 roku: astronauta Philippe Perrin wykonał następnie 3 EVA podczas jednej misji na pokładzie ISS.

Powiązane posty

Go up