Naukowcy wydrukowali w 3D ludzką tkankę

21/06/2021 16:42

GARNEK najbardziej znany jest ze swoich projektów eksploracji kosmosu. Jednak jego misja nie ogranicza się do tego. Amerykańska agencja kosmiczna jest również zainteresowana badaniami z zakresu medycyny regeneracyjnej. Udowodnił to jakiś czas temu, uruchamiając konkurs pod nazwą „Vascular Tissue Challenge”. "

Uczestnicy tego konkursu musieli z powodzeniem odtworzyć funkcjonalną tkankę ludzką. Cel tego konkursu pozostawił wiele osób sceptycznie. Niektórym wydawało się to trudne, jeśli nie niemożliwe. Teraz ci, którzy myśleli, że się mylą. W rzeczywistości niedawno dowiedzieliśmy się, że dziękuję na stronie Engadget że dwie drużyny wygrały ten konkurs.

Logo NASA
Zdjęcie: Michael Draeger. Pixabay kredyty

Oboje z powodzeniem stworzyli ludzką tkankę wątroby za pomocą druku 3D.

Funkcjonalne tkaniny o żywotności 30 dni.

Zwycięskie zespoły na zakończenie tego konkursu pochodzą z Wake Forest Institute for Regenerative Medicine (W FIRM), Karolina Północna. Pierwsza drużyna nazywa się Winston. Drugi nazywa się WFIRM. Użyli różnych metod, ale uzyskali identyczne wyniki.

Dzięki drukowaniu 3D badacze ci byli w stanie stworzyć tkankę wątroby z ludzkich komórek. Tkanki te zostały wyposażone w sieć kanałów, które zapewniają wystarczający poziom tlenu i składników odżywczych. Naukowcom udało się sprawić, by działały i przeżyły przez 30 dni w laboratorium.

Przeczytaj także: Kiedy druk 3D umożliwia zakwaterowanie bezdomnych

Czy technologia uratuje życie astronautów?

Drużyna Winstona zajęła w tym konkursie pierwsze miejsce. W nagrodę otrzymał 300 000 dolarów. NASA pozwoli ci również wejść na pokład ISS w celu przeprowadzenia badań. Ze swojej strony WFIRM zarobił 100 000 USD. Lynn Harper, dyrektor ds. zawodów NASA, ponownie rozważyła wyczyn, którego dokonały te dwie drużyny.

Dla niej, „Wartość sztucznej tkaniny zależy wyłącznie od tego, jak naśladuje ona to, co dzieje się w ciele. " NASA ma nadzieję, że docelowo będzie w stanie wykorzystać tę technologię w przyszłych misjach kosmicznych. Możliwość tworzenia i konserwacji organów na pokładzie misji może uratować życie astronautów w razie kłopotów.

Amerykańska agencja kosmiczna wskazała, że ​​ta technologia może być również wykorzystywana w medycynie na Ziemi.Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up