Covid-19 mógł być obecny w Stanach Zjednoczonych wcześniej niż oczekiwano

16/06/2021 20:49

COVID-19 Jest z nami prawie półtora roku, ale wciąż niewiele o nim wiemy. Podobnie jak etapy jego propagacji. Niedawne badanie przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych ujawnia dokładnie, że wirus dotarłby do Stanów Zjednoczonych wcześniej niż oczekiwano.

Omawiane badanie objęło co najmniej 24 000 próbek krwi pobranych w Stanach Zjednoczonych między 2 stycznia a 18 marca 2020 r., Tuż przed tym, jak pandemia wymknęła się tam całkowicie spod kontroli.

Zdjęcie wirusa
Zdjęcie autorstwa Pete'a Linfortha. Pixabay kredyty

Wszystkie te próbki pochodziły z tej samej lokalizacji i dlatego zostały zebrane w ramach programu. Wszyscy z Narodowego Instytutu Zdrowia. Program stworzony w 2015 roku przez Baraka Obamę, którego celem jest promowanie badań medycznych poprzez zbieranie jak największej ilości danych.

Covid-19 mógł być w Stanach Zjednoczonych już w grudniu 2019 r.

Analizując te próbki, naukowcy zidentyfikowali siedem osób, u których stwierdzono obecność przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2, wirusowi wywołującemu chorobę Covid-19. Ludzie z wielu różnych stanów, w szczególności z Illinois, Massachusetts, Wisconsin, Pensylwanii i Mississippi.

Chociaż nie jest zaskakujące, aby zidentyfikować osoby chore w tych stanach, data zakażenia tych osób jest nieco bardziej zaskakująca. Wszystkie te próbki zostały pobrane przed wykryciem choroby w tych pięciu stanach.

Dlatego badacze poszli dalej w swoich badaniach. Potem zdali sobie sprawę, że jedna z tych próbek została pobrana 7 stycznia w stanie Illinois. Wiedząc, że osobnikowi zarażonemu chorobą wytworzenie przeciwciał trwa około dwóch tygodni, oznacza to, że skażenie tego pacjenta nastąpiło około 24 grudnia 2019 roku.

Zaskakujące wyniki, które budzą wątpliwości

Jednak pierwszy przypadek potwierdzony przez amerykańskie organy ds. zdrowia datuje się na 20 stycznia 2020 r., kilka tygodni po tym, jak ta osoba zachorowała.

Chociaż naukowcy nie wykluczają, że przeciwciała te mogą wynikać z zakażenia innym koronawirusem, uważają, że jest to mało prawdopodobne. Żadna inna próbka pobrana w tych warunkach nie wykazuje takiej infekcji. Nie wierzą też, że wyniki są fałszywie pozytywne.

Jednak na tym etapie trudno jest ustalić, w jaki sposób te siedem osób zostało zarażonych. Dlatego naukowcy zalecają dalsze badania. Ale jeśli ich wnioski są prawdziwe, oznaczałoby to, że Covid-19 był już obecny w Stanach Zjednoczonych w grudniu 2019 r., czyli w dniu, w którym zidentyfikowano pierwsze przypadki w Wuhan.

Widać badania przeprowadzone przez tych badaczy na ten adres.Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up