Ale tak przy okazji, czy inne zwierzęta również mogą cierpieć na atak serca?

3 lata ago

Na całym świecie, zawał mięśnia sercowego stanowią jedną z głównych przyczyn śmierci. Ale chociaż ta choroba jest prawdziwym zagrożeniem dla ludzi, czy jest również zagrożeniem dla ludzi? Zwierząt? Według badania opublikowanego w Żywa nauka, w większości przypadków odpowiedź brzmi „nie”.

O kręgowce inne niż ssaki Podobnie jak krokodyle, same cechy ich serc chronią ich przed tymi potencjalnie śmiertelnymi dolegliwościami dla ludzi. Z drugiej strony, mimo że serca wszystkich ssakisą podobne, u zwierząt zawały serca są naprawdę rzadkie.

Kredyty z Pixabay

Rzeczywiście, ludzka wrażliwość wynika z naturalnej mutacji, która występuje również tylko u naszego gatunku. Ta mutacja powoduje wzrost poziomu cholesterolu, co również zwiększa ryzyko udaru.

Ryzyko to jest teoretyczne tylko w przypadku kilku zwierząt.

Do zawału serca dochodzi, gdy część serca umiera z powodu braku tlenu. Może się to zdarzyć, gdy jedno z naczyń krwionośnych odpowiedzialnych za dostarczanie natlenionej krwi do serca pęknie lub zostanie zablokowane. Ale pomiędzy kręgowce inne niż ssaki taka sytuacja nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

W rzeczywistości tkanka serca jest gąbczasta, co pozwala organowi zawsze łatwo uzyskać natlenioną krew. Dzięki tej biologicznej osobliwości, nawet jeśli któraś z tętnic wieńcowych będzie miała problemy, nie będzie to miało wpływu, co eliminuje ryzyko zawału serca.

Innymi kręgowcami, które są najbardziej narażone na zawał serca, są ptaki, ponieważ tętnice wieńcowe są jedynym źródłem natlenionej krwi dla ich serc. Ale u ssaków jest trochę inaczej.

Dlaczego zawały serca dotykają tylko ludzi?

Według Nissi i Ajit Varki z University of California (San Diego) jest to częściowo spowodowane specyficzną mutacją u ludzi. U nas ta mutacja wyłącza gen CMAHPktóry odgrywa ważną rolę w produkcji cząsteczki cukru, tzw Neu5Gc.

Bez Neu5Gc poziom cholesterolu dramatycznie wzrasta, co może prowadzić do stwardnienie tętnicze, powodując tworzenie się płytki nazębnej w tętnicach.

Eksperyment pozwolił również badaczom zaobserwować, że u myszy zmodyfikowanych genetycznie brak Neu5Gc nie powoduje zawału serca, mimo że powodował istotną miażdżycę tętnic, jeden z głównych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego.

Zatem pomimo podobieństwa budowy serca innych ssaków z sercem człowieka, ten drugi nie boi się zawału, jak to ma miejsce u nas.Powiązane posty

Go up