Microsoft zgadza się na przechowywanie danych Europejczyków w Europie

06/05/2021 13:02

Firma Microsoft informuje, że dane od Europejczyków do jej usług mogą być przechowywane w Europie w różnych centrach danych. Jest to proces, który zajmie trochę czasu. Powinien zakończyć się do końca przyszłego roku.

Logo Microsoft

„Jeśli jesteś klientem biznesowym lub publicznym (…) umożliwimy Ci przetwarzanie i przechowywanie wszystkich Twoich danych w Unii Europejskiej (…) Nie będziemy musieli usuwać Twoich danych z UE”, zdeklarowany Brad Smith, dyrektor prawny Microsoft. To ogłoszenie dotyczy usług firmy Microsoft, takich jak Azure, Office 365 i Dynamics 365.

Europejczycy od kilku lat niepokoją się stanem prawnym danych, które powierzają gigantom chmury w USA, takim jak Microsoft, ale także Amazon czy Google. Szczególnie boją się wtargnięć ze strony amerykańskich sądów. Nie jest jednak pewne, czy zaangażowanie Microsoftu wystarczy, aby całkowicie rozwiać obawy Europejczyków.

Jest to okazja do przypomnienia decyzji z lata 2020 roku. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podjął decyzję o unieważnieniu umowy między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi, zwanej „Tarczą Prywatności”. Chodzi o przesyłanie danych po obu stronach Atlantyku. Trybunał uznał, że dane Europejczyków nie były dostatecznie chronione przed ingerencją amerykańskich służb bezpieczeństwa, które nie podlegają żadnej kontroli ani regresowi.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up