TikTok oskarżony o zbieranie danych od dzieci

22/04/2021 13:47

TikTok jest na celowniku Anne Longfield, byłej komisarz ds. Dzieci w Anglii, która oskarżać platforma służąca do nielegalnego gromadzenia danych osobowych milionów dzieci w Europie. Dlatego złożył skargę na portal społecznościowy i jego spółkę macierzystą ByteDance.

Ikony logo TikTok

Skarga na TikTok za zbieranie danych od dzieci

Szacuje, że wszystkie dzieci, które korzystają z TikTok od maja 2018 r., Czyli od czasu wprowadzenia ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) w Unii Europejskiej, niezależnie od tego, czy mają konto, czy nie, mogą być dotknięte tym gromadzeniem danych. Te dane osobowe obejmują numery telefonów, filmy, obrazy, lokalizację połączenia, a nawet dane biometryczne, takie jak rozpoznawanie twarzy.

Skarga, również złożona przez kancelarię Scott + Scott, zapewnia, że ​​TikTok zbiera dane bez uprzedniego powiadomienia, bez przejrzystości i bez pytania o zgodę, zgodnie z prawem.

Anne Longfield opowiada o użytkownikach poniżej 16 roku życia w Unii Europejskiej i 13 w Wielkiej Brytanii. Według niego w samej Wielkiej Brytanii dotyka 3,5 miliona dzieci. Oczekuje odszkodowania, które może wynieść miliardy funtów.

„TikTok to niezwykle popularna platforma, która pomogła dzieciom pozostać w kontakcie z przyjaciółmi podczas niezwykle trudnego roku. Ale za zabawnymi piosenkami, tanecznymi wyzwaniami czy playbackiem kryje się coś znacznie bardziej złośliwego ”- wyjaśnia. „Chcemy, aby TikTok zaprzestał swoich wątpliwych praktyk gromadzenia danych. Prosimy również o usunięcie wszystkich prywatnych informacji uzyskanych nielegalnie, gdy dzieci korzystają z aplikacji ”- mówi.

TikTok został wcześniej ukarany grzywną w Stanach Zjednoczonych w lutym 2019 roku w wysokości 5,7 miliona dolarów za nielegalne zbieranie danych osobowych dzieci poniżej 13 roku życia, w tym ich imion, adresów e-mail i adresów pocztowych.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up