Kosmiczny Teleskop Hubble'a nie odpowiadał od kilku dni

20/06/2021 18:11

Z pewnością nie jest to pierwszy problem techniczny, którego doświadczył Hubble, ale tym razem sprawa wydaje się naprawdę poważna. Teleskop kosmiczny NASA, będący w służbie od ponad 30 lat, stoi nieruchomo od niedzieli 13 czerwca. Amerykańska agencja kosmiczna potwierdziła awarię komputera pokładowego w zeszły piątek, a próby ponownego uruchomienia nie powiodły się w ten weekend.

Hubble

Kosmiczny Teleskop Hubble'a został oddany do użytku w 1990 roku

Mówi się, że obawy Hubble'a wynikają z uszkodzonego modułu pamięci. Teleskop kosmiczny jest wyposażony w „duplikat” modułu zapasowego, ale inżynierom nie udało się przełączyć na ten drugi moduł. Hubble down, być może na pewno, jest okiem w kierunku głębokiego wszechświata, który się zamyka.

Kwazar Hubble'a

Jedno z najnowszych i niesamowitych odkryć Hubble'a: na początku kwietnia Hubble wykrył dwie pary kwazarów, jasnych obiektów kosmicznych w galaktykach z czarną dziurą w ich jądrze. Niezwykle rzadkie zjawisko: szacuje się, że we wszechświecie na tysiąc „prostych” kwazarów istnieje podwójny kwazar

Na szczęście dla naukowców i astronomów Hubble wkrótce ustąpił miejsca… Jakuba Webba, jeszcze potężniejszy i niewiarygodnie dokładny teleskop kosmiczny, którego data wystrzelenia jest ciągle przesuwana. Jesienią tego roku James Webb powinien wreszcie znaleźć się na orbicie 1,5 miliona kilometrów od Ziemi, wokół punktu L2 Lagrange'a układu Słońce-Ziemia*.

.

* „Punkt Lagrange'a (wskazywany od L1 do L5) lub, rzadziej, punkt libracji, to pozycja w przestrzeni, w której pola grawitacyjne dwóch ciał poruszających się po orbicie wokół siebie i o znacznych masach zapewniają dokładnie taką siłę dośrodkową, jaka jest wymagana. aby ten punkt w przestrzeni jednocześnie towarzyszył ruchowi orbitalnemu dwóch ciał ” (źródło Wiki).

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up