Teleskop kosmiczny Jamesa Webba, maszyna, która przeniesie nas w przeszłość

05/04/2021 17:04

Długo oczekiwany po wielu odroczeniach, ostatecznie wybrano datę wystrzelenia Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST). Jest 31 października 2021 roku. Po dziesięcioleciach planowania i rozwoju teleskop kosmiczny, uważany za najpotężniejsze obserwatorium astronomiczne wszechczasów, wydaje się być wreszcie gotowy do opuszczenia Ziemi.

Wiemy, że JWST ma moc sto razy większą niż teleskop Hubble'a.

Kredyty z Pixabay

Oczekuje się, że połączy się z określonym punktem grawitacyjnym zwanym drugim punktem Lagrange'a lub L2 po oderwaniu. Ten punkt znajduje się około 1,6 miliona kilometrów od Ziemi. Stamtąd teleskop będzie w stanie ujawnić nigdy wcześniej nie widziane szczegóły wybranych celów. Dzięki jego mocy JWST będzie jak wehikuł czasu że będziecie obserwować pierwszą generację gwiazd pojawiającą się we wczesnym Wszechświecie. Będziesz także mógł badać egzoplanety w naszej galaktyce i określić ich parametry zamieszkiwalności.

Według Heidi Hammel, wiceprezes AURA lub Stowarzyszenia Uniwersytetów Badań Astronomicznych, JWST to zupełnie nowy typ teleskopu. Dodał też, że teleskop będzie skupiał się na podczerwonej części widma, więc JWST nie będzie następcą Hubble'a. JWST wykroczy poza to, co robi Hubble i uzupełni to, co może zrobić Hubble.

Cofnij się jeszcze bardziej w przeszłość

Naukowcy twierdzą, że skupienie się na świetle podczerwonym ma kluczowe znaczenie dla podróżowania w czasie tak daleko, jak to możliwe. Dzieje się tak, ponieważ długość fali światła rośnie coraz bardziej, gdy przemieszcza się ono z wczesnego Wszechświata na Ziemię. W ten sposób JWST wykryje światło emitowane przez gwiazdy i galaktyki, które istniały ponad 13 miliardów lat temu.

Według Matta Mountain, prezesa AURA, im bardziej patrzysz w kosmos, tym dalej możesz się cofnąć w czasie. Dodał, że JWST reprezentuje ostateczny wehikuł czasu i mają nadzieję, że ujawni istnienie całej klasy galaktyk, które już zniknęły z pola widzenia Hubble'a.

Międzynarodowy sojusz

Prace nad JWST są prowadzone w ramach szerokiego międzynarodowego stowarzyszenia skupiającego wielu naukowców z różnych krajów. Zaangażowane instytucje to na przykład NASA, ESA, a także CSA czy Kanadyjska Agencja Kosmiczna.

Wiadomo również, że kiedy JWST zostanie wydany, wielu interdyscyplinarnych naukowców na całym świecie będzie miało okazję użyć go, aby spróbować znaleźć wyjaśnienia różnych tajemnic Wszechświata.

Miejmy nadzieję, że tym razem nie będzie więcej problemów przed planowaną datą premiery.