W kraterze Jezero de Mars nie jest gorąco

10/04/2021 10:35

Łazik Perseverance wylądował na Marsie w czwartek 18 lutego 2021 roku. Jego misja? Poszukaj śladów starożytnego życia w kraterze Jezero, aby pomóc naukowcom lepiej zrozumieć ewolucję życia na Ziemi. Jednak przed osiągnięciem tego celu łazik, aw szczególności systemy, które zostały ze sobą przywiezione, przeprowadzają bardziej dogłębną analizę środowiska marsjańskiego.

W ten sposób NASA opublikowała pierwszy raport meteorologiczny dotyczący krateru Jezero, który powstał na podstawie informacji zebranych przez system MEDA (Mars Environmental Dynamics Analyzer) na pokładzie Perseverance. System ten odebrał pierwszą informację o środowisku Marsa w piątek 19 lutego około godziny 22:25 czasu wschodniego.

Kredyty z Pixabay

Chociaż system był aktywny tylko przez 30 minut, wystarczyło to do zebrania informacji o temperaturach otaczających Marsa.

MEDA posiada wiele urządzeń do analizy środowiska marsjańskiego

Dla Twojej informacji MEDA posiada kilka czujników środowiskowych, które umożliwiają rejestrowanie poziomu pyłu, warunków atmosferycznych i pomiar szlamu radiacyjnego w pobliżu powierzchni Marsa. Waży około 5 kg i może rejestrować prędkość i kierunek wiatru, ciśnienie marsjańskie, wilgotność względną, temperaturę powietrza, a także temperaturę gruntu oraz promieniowanie słoneczne i kosmiczne - informuje DailyMail.

System może również budzić się co godzinę i automatycznie zasypiać po zarejestrowaniu i zapisaniu danych oraz ich uruchomieniu, nawet jeśli wytrwałość nie jest aktywna.

Temperatura na Marsie może spaść do -5 ° C w zaledwie 30 minut

Dane z systemu ujawniły, że temperatura powierzchni Marsa wynosiła nieco poniżej -20 ° C, gdy MEDA został aktywowany, a po 30 minutach gwałtownie spadła do -25,5 ° C. Ale to nie wszystko, czujnik promieniowania i pyłu MEDA wykazał, że Jezero ma czystszą atmosferę niż krater Gale, który jest oddalony o 3700 km, zgodnie z danymi z REMS (Rover Environmental Monitoring Station) na pokładzie łazika Curiosity, znalezionego wewnątrz Gale.

Czujniki ciśnienia MEDA poinformowały inżynierów, że ciśnienie na Marsie wynosi 718 paskali, co mieści się w przewidywanym przez naukowców zakresie 705-735 paskali. Manuel de la Torre Juárez, zastępca głównego badacza MEDA w Jet Propulsion Laboratory w Południowej Kalifornii, powiedział:

Bardzo się cieszymy, że MEDA ma się dobrze. Raporty MEDA zapewnią lepszy obraz środowiska w pobliżu powierzchni. Ich dane i inne eksperymenty z instrumentami ujawnią więcej zagadek na Marsie i pomogą przygotować się do eksploracji przez ludzi. Mamy nadzieję, że Twoje dane pomogą wzmocnić nasze projekty, a nasze misje będą bezpieczniejsze.Powiązane posty

Go up