Odkrycie toksycznego wysypiska śmieci w pobliżu Los Angeles

17/04/2021 15:44

Naukowcy odkryli istnienie ogromnego przemysłowego wysypiska śmieci w odległości mili od wybrzeża Los Angeles. Zdaniem naukowców byłoby to wysypisko DDT obecny w tej dziedzinie od dziesięcioleci. W rzeczywistości niewiele osób zdawało sobie sprawę, że na miejscu pozostała duża ilość toksycznego produktu.

David Valentine, profesor mikrobiologii i geochemii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara, kierował zespołem, który odkrył podwodne składowisko przy użyciu łodzi podwodnych. Miejsce to znajduje się na głębokości ponad 900 m między Long Beach a wyspą Catalina. Według Valentine, po raz pierwszy dowiedziała się o wysypisku po przeczytaniu raportu napisanego w 1985 roku przez zespół naukowców z Regionalnej Rady Kontroli Jakości Wody w Kalifornii. Dokument opisuje praktyki stosowane przez firmy w latach czterdziestych do siedemdziesiątych XX wieku w zakresie utylizacji odpadów chemicznych.

Kredyty z Pixabay

Valentine powiedział, że raport został odłożony i całkowicie zapomniany, ale odnalazł odniesienie do dokumentu w innym raporcie z tego samego okresu. Badaczowi udało się zlokalizować oryginalny raport i był zaskoczony, czytając, co tam było napisane. Szacuje się, że na dnie oceanu pozostało do 500 000 baryłek DDT.

Co odkryli badacze

Przeczytanie tego raportu skłoniło Valentine'a i jego współpracowników do poszukiwania wysypiska DDT. W latach 2011 i 2013 mogli to robić podczas rejsów oceanograficznych, które prowadzili w regionie. W ten sposób pojazdy autonomiczne trafiały do ​​funduszy w okresach wolnych między innymi projektami badawczymi.

Urządzenia ostatecznie wykryły beczki z toksycznymi odpadami rozrzucone po dnie oceanu. Niektóre były otwarte, prawdopodobnie po to, by pomóc im utonąć. Według śledczych, jesienne prace były naprawdę niechlujne, ponieważ zawartość beczek wyciekła i zanieczyściła teren.

Wiadomo, że w latach 20. szeroko stosowano DDT lub dichlorodifenylotrichloroetanth wieku, ale ostatecznie został zakazany w 1972 roku w Stanach Zjednoczonych ze względu na wszystkie jego negatywne skutki dla środowiska i zdrowia. Mimo to w połowie 20th wieku, firma działająca w imieniu Montrose Chemical Corporation of California mogła legalnie pozostawić beczki DDT w miejscach podmorskich. Naukowcy skupili swoją uwagę na jednym ze znanych miejsc i obserwowali lufy za pomocą kamer i instrumentów do obrazowania akustycznego.

Wpływ DDT na środowisko

Montrose był podobno w swoim czasie największym producentem DDT w Stanach Zjednoczonych. Ale z ogólnokrajowym zakazem tego produktu firma musiała się zatrzymać. Środki wykorzystane przez firmę do unieszkodliwienia odpadów były znane, a firma została nawet pozwana za płytsze wysypisko DDT o nazwie Palos Verdes Shelf. Znajdowało się zaledwie dwie mile od wybrzeża hrabstwa Los Angeles.

Naukowcom udało się powiązać zanieczyszczenie szelfu Palos Verdes z wysokim poziomem DDT u zwierząt wodnych żyjących w pobliżu tego miejsca. To może wyjaśniać, dlaczego lwy morskie kalifornijskie mają niezwykle wysoki współczynnik raka. Według Cara Field, dyrektora medycznego Marine Mammal Center, około 25% dorosłych i mniej dorosłych lwów morskich ma raka i jest to bardzo alarmujący wskaźnik. Dodał, że naprawdę ważne jest, aby zrozumieć, co powoduje tę chorobę u tych zwierząt.

Zdaniem naukowców nadal trudno powiedzieć, w jakim stopniu wysypiska na dnie oceanu mogą wyciekać toksyczne chemikalia i zanieczyszczać ekosystem. W każdym razie jest to bardzo poważny problem, który wymaga skutecznych rozwiązań.