Alibaba nałożył w Chinach grzywnę w wysokości 2,34 miliarda euro za nadużycie pozycji dominującej

10/04/2021 15:33

W sobotę 10 kwietnia chińskie media państwowe poinformowały, że Chiny nałożyły na Alibabę bezprecedensową karę antymonopolową. Notowana na giełdzie chińska firma musi zapłacić grzywnę w wysokości 18,2 miliarda juanów, czyli 2,34 miliarda euro, za nadużywanie swojej dominującej pozycji w Chinach.

firma alibaba

Alibaba zażądał całkowitej wyłączności od sprzedawców

Przypominamy, że Jack Ma, założyciel Alibaba, ostro skrytykował chiński system regulacyjny pod koniec października 2020 r. Firma została następnie poddana szczególnie ścisłej kontroli przez chińską administrację państwową ds. Regulacji rynku (SAMR), która stwierdziła, że ​​Alibaba wymaga sprzedawcy na swojej platformie nie publikują swoich reklam w żadnej konkurencyjnej witrynie.

SAMR powiedział następnie w oświadczeniu, że Alibaba nadużywał swojej dominującej pozycji na rynku chińskim od 2015 roku i że jego praktyka wyłączności naruszyła chińskie prawo antymonopolowe, uniemożliwiając przepływ towarów w funtach i podważając interesy handlowe przedsiębiorców - informuje Le Monde .

2340 mln euro, co odpowiada jedynie 4% obrotów Alibaby w 2019 r

Oprócz tej grzywny w wysokości 2,34 miliarda euro SAMR zażądał, aby Alibaba przystąpił do " pełne sprostowania Przestrzegaj prawa danego kraju i szanuj prawa konsumentów. Ze swojej strony Alibaba powiedział w oświadczeniu opublikowanym na swoim oficjalnym koncie Weibo, że zaakceptował jego sankcję i zastosuje decyzje SAMR.

Dla informacji, wysokość kary została ustalona przez regulatorów w stosunku do obrotów firmy w 2019 roku. Alibaba zarobił 455,7 mld juanów, a 18,2 mld juanów (2,34 mld euro) to zaledwie 4%. obrotów firmy.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up