W pobliżu centrum galaktyki odkryto tajemniczy migoczący obiekt

13/06/2021 15:29

Czasami we Wszechświecie dzieją się dziwne rzeczy. I zdarza się, że naukowcom udaje się je wykryć. Niedawno międzynarodowy zespół naukowców miał okazję odkryć tajemniczy obiekt w pobliżu centrum Galaktyka. Ich obserwacje doprowadziły ich do wniosku, że w rzeczywistości była to gigantyczna „migocząca gwiazda”. »

Według nich to ciało niebieskie znajduje się ponad 25 000 lat świetlnych od Ziemi. Ta gwiazda, nazwana VVV-WIT-08, zwróciła ich uwagę swoim zachowaniem. Do dziś badacze widzieli tylko kilka gwiazd zachowujących się w ten sposób. Przez większość czasu gwiazdy zmieniają jasność, ponieważ pulsują lub są karłowate przez gwiazdę podwójną.

Przestrzeń i jej mnogość gwiazd
Kredyty Gerd Altmann - Pixabay.com

Z drugiej strony światło VVV-WIT-08 blednie przez kilka miesięcy, po czym nagle się zapala. Dzięki temu zachowaniu zyskał miano Migającej Gwiazdy.

Większy niż słońce

Obserwacje naukowców doprowadziły ich do zaklasyfikowania tej gwiazdy do nowej kategorii układów podwójnych gwiazd. „Musujące olbrzymy. " Według nich, niektóre z tych gwiazd są 100 razy większe od Słońca. Gwiazdy w tym układzie co dekadę byłyby zaćmione przez towarzysza, który mógłby być inną gwiazdą lub planetą.

Migotanie gigantycznej gwiazdy byłoby spowodowane przez nieprzezroczysty dysk, który otacza jej towarzysza i zakrywa go. To sprawia wrażenie mrugania. Dlatego pojawia się i znika, gdy przechodzi jego towarzysz.

Przeczytaj także: Być może znaleźliśmy jedną z najstarszych gwiazd w znanym Wszechświecie.

Inne tajemnice do rozwiązania

VVV-WIT-08 został odkryty przy użyciu danych zarejestrowanych przez teleskop VISTA w Chile. Jego migotanie zaobserwowali także naukowcy uczestniczący w projekcie Optical Gravitational Lensing Experiment (OGLE). Naukowcy są zachwyceni tym nowym odkryciem.

Jednak nadal istnieje wiele szarych obszarów dotyczących VVT-WIT-08 i jego początków. Naukowcy zastanawiają się również nad naturą swojego partnera.

„Z pewnością jest więcej do odkrycia, ale wyzwaniem jest teraz ustalenie, którzy są ukryci towarzysze i w jaki sposób byli otoczeni przez dyski, pomimo ich orbity tak oddalonej od gigantycznej gwiazdy” – dodał. wyjaśnił dr Leigh Smith z Cambridge Institute of Astronomy.

Badacze ci opublikowali badanie w Monthly Notices of the Royal Astronomical Society dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o VVT-WIT-08.Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up