NASA chce zbadać drugą stronę księżyca

20/06/2021 15:36

W ramach zaproszenia do składania wniosków PRISM, NASA szukała sposobów na zbadanie drugiej strony Księżyca. Amerykańska agencja kosmiczna. Wreszcie Udało im się wybrać trzy ładunki naukowe i technologiczne z JPL (Jet Propulsion Laboratory). Materiały te pomogą położyć podwaliny pod przyszłe misje załogowe i trwałą obecność człowieka na powierzchni Księżyca.

Wybór jest ostateczny, a ładunki zostaną dostarczone na Księżyc w 2024 roku. Jednak negocjacje cenowe trwają. Dwóch naukowców NASA, Heidi Haviland i Brent Garry, zostało wybranych do koordynowania działań naukowych. Obejmują one wybór miejsc lądowania, prowadzenie operacji i archiwizację pozyskanych danych.

Księżyc świecący w nocy
Pixabay kredyty

W przemyśle kosmicznym termin użytkowy odnosi się do sprzętu przeznaczonego do realizacji celów misji, takiego jak anteny, transpondery, wzmacniacze, kamery lub radiometry, teleskopy i wiele innych instrumentów naukowych.

Ponowne otwarcie drogi do powrotu astronautów na Księżyc

„Trzy wybrane ładunki zostaną dostarczone na Księżyc za pośrednictwem CLPS (Commercial Lunar Payload Services). Wzmocnimy nasze możliwości dzięki tym wyborom PRISM, aby umożliwić lepsze badania naukowe i znaleźć technologię, która pomoże utorować drogę astronautom do powrotu na Księżyc. "

Joel Kearns, zastępca administratora ds. eksploracji, Dyrekcja Misji Naukowych NASA

Łazik Lunar Vertex ma zostać dostarczony do Reiner Gamma. Znany także jako „Księżycowy wir”, to miejsce jest jednym z najbardziej niezwykłych na Księżycu. Jej powstawanie nie jest jeszcze poznane, ale wiąże się to z anomaliami w polu magnetycznym Księżyca.

Dane z tego łazika dodadzą się do danych zebranych przez statek kosmiczny już krążący wokół Księżyca. Zapewnią lepsze zrozumienie powstawania i ewolucji tych tajemniczych wirów księżycowych, a także wnętrza i jądra satelity Ziemi.

Przeczytaj także: 6 niesamowitych księżyców znajdujących się w Układzie Słonecznym

Dwa instrumenty wycelowane w dorzecze Schrödingera

Wybrano również dwa oddzielne pakiety ładunku, Farside Seismic Suite (FSS) i LITMS (Lunar Interior Temperature and Materials Suite). Skierują się w stronę dorzecza Schrödingera. Jest to duży krater uderzeniowy znajdujący się po przeciwnej stronie Księżyca, w pobliżu bieguna południowego.

FSS zwróci pierwsze dane sejsmiczne na drugą stronę Księżyca, kolejny cel podróży astronautów Artemis. Ten instrument będzie kontynuował swoją pracę po okresie eksploatacji podwozia. W rzeczywistości jest autonomiczny i ma niezależną kontrolę zasilania, komunikacji i temperatury.

LITMS, złożony z Oprzyrządowanie księżycowe do szybkiej eksploracji termicznej i Księżycowa sonda magnetotelluryczna, dostarczy szczegółowych informacji na temat mechaniki wewnętrznej i strumienia cieplnego Księżyca.Powiązane posty

Go up