Kobiety mogły kierować firmą El Argar 4000 lat temu

20/06/2021 21:42

Niedawne odkrycie dokonane na stanowisku La Almoloya w prowincji Murcia w Hiszpanii sugeruje, że kobiety mogły przewodzić społeczeństwu w tym regionie w epoce brązu. Odkrycie zostało opublikowane w czasopiśmie Antyk 11 marca i pokazuje wciąż nieznaną twarz społeczności El Argar, która żyła w tym regionie w przeszłości.

Wykopaliska archeologiczne prowadzone są na miejscu pogrzebu La Almoloya od kilku lat. W trakcie swoich badań naukowcy odkryli kości ludzkie należące do mężczyzny i kobiety, które mają około 4000 lat. Kości zostały znalezione wraz z innymi dobrami grobowymi, co może wskazywać, że oboje należeli do elity społeczeństwa argaryckiego.

Pixabay kredyty

Według informacji, między 2200 a 1550 pne południowo-wschodni region Hiszpanii był zdominowany przez kulturę El Argar.

Lider w epoce brązu

Po analizie DNA naukowcy byli w stanie ustalić, że mężczyzna i kobieta nie są spokrewnieni. Dlatego założyli, że mogą być mężem i żoną. Z drugiej strony, według raportu opublikowanego przez brytyjski tygodnik Nowy naukowiec, niedaleko miejsca ich znalezienia pochowano również dziewczynkę, która mogła być jej córką. Ustanowiono również bezpośredni związek rodzicielski.

W obu ciałach znaleziono wiele przedmiotów pochówku, a większość z nich została znaleziona w ciele kobiety. Wśród przedmiotów znalazły się kolczyki, bransoletki i inne rodzaje biżuterii. Archeolodzy znaleźli jednak bardzo ciekawy obiekt, który może to udowodnić kobieta w wieku 25-30 lat mogła być liderem przed jego śmiercią. Przedmiotem był srebrny diadem umieszczony na jego głowie.

Ważne odkrycie

Według hiszpańskiej gazety Awangarda, towarzystwa były w tym okresie wyłącznie patriarchalne. Cztery inne tiary zostały już odkryte na stanowisku El Argar w XIX wieku. Badając niedawno znalezioną tiarę i porównując ją z pozostałymi czterema, naukowcy doszli do wniosku, że wszystkie są „ekskluzywnymi kawałkami”.

„Były to symboliczne przedmioty wykonane dla tych kobiet, co uczyniło je wybitnymi postaciami klasy rządzącej” – powiedziała Cristina Rihuete Herrada z Autonomicznego Uniwersytetu w Barcelonie, która również brała udział w badaniach.

Naukowcy wskazali również, że mężczyzna był prawdopodobnie wojownikiem. W rzeczywistości mogło to udowodnić kilka elementów. Na przykład został pochowany sztyletem, a jego ciało miało kilka ran, które świadczyły o tym, że dużo jeździł. Na jego czaszce był również ślad rany, która przed śmiercią zagoiła się dostatecznie.Powiązane posty

Go up