Mała pieroga Darwina

18/06/2021 22:50

Karol Darwin Jest znany ze swojej teorii ewolucji, która jednak nie wyjaśnia wszystkiego. Dlatego sformułował drugą teorię związaną z doborem płciowym. I wygląda na to, że narobił trochę bałaganu.

Darwin był przekonany, że jesteśmy wynikiem ewolucji naszego gatunku, ewolucji ograniczonej przez środowisko.

Dwa motyle twarzą w twarz
Obraz David Mark z Pixabay

Chociaż ta teoria wyjaśniała wiele cech fizycznych zwierząt, miała swoje granice. Nie wyjaśniał niektórych cech, takich jak poroże jelenia, a nawet samce pawich ogonów.

Retrospektywne spojrzenie na teorię doboru płciowego Darwina

Później zdała sobie sprawę, że te różnice w cechach często były kwestią płci. W ten sposób mężczyźni rozwinęli cechy, które nie zostały znalezione u kobiet.

Stąd Darwin rozwinął teorię doboru płciowego.

Jak wyjaśniono WikipediaWedług Darwina dobór płciowy może przybierać dwie formy: rywalizacji między samcami i rywalizacji o przyciągnięcie samic. W pierwszym przypadku samce zostały poprowadzone do rozwijania atrybutów, aby uzyskać przewagę nad konkurentami, co wyjaśnia poroże jelenia. W drugim samiec wyewoluował, aby łatwiej przyciągać uwagę samic. To wyjaśnia tym razem ogony pawi.

Przeczytaj także: Elfie uszy dla szczuplejszej twarzy

Historia związku między liczbą mężczyzn i kobiet.

Według niego te cechy również odpowiadały historii proporcji. W szczególności więc, gdy było więcej samic niż samców, te drugie musiały ewoluować, aby mieć możliwość znalezienia partnera i rozmnażania się.

Teoria ta została niedawno potwierdzona przez nowe badania Tamasa Szekeleya i jego zespołu, naukowców pracujących dla Uniwersytetu w Bath. Badanie zgłoszone przez Rozmowa i to ujawnia błąd popełniony przez Darwina.

Jak właśnie widzieliśmy, Darwin wierzył, że ewolucja seksualna zachodzi, gdy partnerzy seksualni są rzadcy. W rzeczywistości był to sposób na wyróżnienie się z tłumu.

Przeczytaj także: Obrzydliwa tajemnica Darwina

Prawidłowa teoria, ale błędnie zinterpretowana

Z kolei cytowane badanie naukowców potwierdza związek między doborem płciowym a proporcjami, ale nie tak, jak sądził Darwin. W rzeczywistości wyniki uzyskane przez naukowców pokazują dokładne przeciwieństwo teorii proponowanej przez tych ostatnich.

Na podstawie swoich wyników Tamas Szekeley i jego zespół odkryli, że dobór naturalny jest najbardziej wyraźny, gdy partnerzy seksualni… są ​​liczni.

Opierają się w szczególności na przykładzie motyli. Samce mają bardziej wyraziste wzory na skrzydłach. Jednak liczba dorosłych samic znacznie przewyższa liczbę dorosłych mężczyzn.

Przeczytaj także: Według tego badania Darwin mógł mieć rację

Zaobserwowany trend u 462 różnych gatunków

Podobne odkrycie u torbaczy. Samce antechinus australijskich rzeczywiście umierają po okresie godowym, dlatego samice są znacznie liczniejsze. Jednak rozwijają również cechy podobne do tych, które wskazuje teoria ewolucji płciowej. Odkrycie, którego można dokonać u większości ssaków żyjących na naszej planecie.

Dlatego zdecydowani rzucić światło na tę sprawę, naukowcy przeanalizowali 462 różne gatunki gadów, ssaków i ptaków i byli w stanie poczynić dokładnie te same obserwacje, co poprzednio, to znaczy, że najintensywniejsza selekcja płciowa występuje u gatunków, w których .. były to większość kobiet.

Innymi słowy, jeśli Darwin miał rację co do związku między ewolucją płciową a stosunkiem płci męskiej do żeńskiej, to błędnie to zinterpretował. Nie możemy go winić. W tamtym czasie nie miał dostępu do tylu informacji.Powiązane posty

Go up