Myślimy, że wiemy, gdzie szukać życia pozaziemskiego.

20/06/2021 18:39

Specjalista w szukaj obcego życia zbadać wiele możliwości. Ta ostatnia koncentruje się na księżycach pozasłonecznych, które mogą pomieścić wystarczającą ilość wody w stanie ciekłym, aby pomieścić żywe organizmy.

Naukowcy uważają wodę w postaci płynnej za niezbędny pierwiastek dla wszystkich żywych istot. Ten naturalny zasób umożliwił życie na Ziemi. Pozostaje niezbędna dla zrównoważenia systemów życiowych naszej planety. Z tego powodu naukowcy nieustannie poszukują śladów wody na innych ciałach niebieskich. Obecność wody w stanie ciekłym na innych planetach nie została jeszcze udowodniona. Istnieją jednak przesłanki, że niektóre księżyce w naszym Układzie Słonecznym (Enceladus Saturna, Ganimedes, Kallisto i Europa Jowisza) mogą posiadać podziemne oceany.

Zdjęcie planety i jej księżyca.
Pixabay kredyty

Barbara Ercolano i Tommaso Grassi z Uniwersytetu Louis-et-Maximilien w Monachium zastanawiają się następnie nad możliwością znalezienia wody podczas egzoksiężyców. Z zespołem z Universidad de Concepción w Chile, rozwinął się model komputerowy do symulacji atmosfery i mechanizmu chemicznego fazy gazowej satelity krążącego wokół obiektu pozbawionego masy planety.

Środowisko bardzo bogate w wodę

Mówiąc najprościej, obiekty bez masy planetarnej to planety, które nie krążą wokół żadnego słońca. Cieszą się coraz większym zainteresowaniem badaczy, ponieważ istnieje wiele dowodów na ich istnienie. Szacuje się, że Droga Mleczna ma co najmniej tyle samo bezsłonecznych planet wielkości Jowisza, ile jest gwiazd. Pamiętaj, że w naszej galaktyce jest ponad 100 miliardów gwiazd.

Astrofizycy z Uniwersytetu Louis-et-Maximilien wykorzystali model komputerowy do symulacji termicznej struktury atmosfery pozasłonecznego księżyca. Jest tego samego rozmiaru co Ziemia i krąży wokół planety bez słońca. Jego wyniki są dość zachęcające. Ilość wody obecnej na powierzchni satelity byłaby około 10 000 razy mniejsza niż całkowita objętość oceanów na Ziemi. Jednak ilość ta byłaby 100 razy większa niż w atmosferze naszej planety. Życie mogłoby się tam rozwijać i prosperować.

Swobodny obiekt o masie planetarnej oferuje ciemny i zimny układ ze względu na brak gwiezdnego towarzysza. Jednak obecność gwiazdy centralnej często służy jako źródło energii wyzwalające reakcje chemiczne.

Przeczytaj także: Obcy: superkomputery do odkrywania innych cywilizacji?

Promienie kosmiczne zamiast słońca

Model Ercolano i Grassiego sugeruje, że obecność słońca może nie być konieczna. Dzieje się tak, ponieważ promienie kosmiczne mogą wywołać reakcje chemiczne niezbędne do przekształcenia cząsteczkowego wodoru i dwutlenku węgla w wodę, a także inne substancje.

Co więcej, siła pływowa wywierana przez planetę na jej księżyc utrzymywałaby system w stanie czuwania. Teoria jest słuszna tylko wtedy, gdy 90% atmosfery satelity stanowi dwutlenek węgla. Efekt cieplarniany zatrzymałby większość wytworzonego ciepła. Połączenie tych zjawisk wystarczyłoby zatem do utrzymania wody w stanie ciekłym.Powiązane posty

Go up