Wirtualna rzeczywistość: pod hełmem wirtualnej rzeczywistości czas płynie szybciej (nauka tak mówi ...)

3 lata ago

To sentyment dobrze znany wielu graczom VR. Po długiej sesji pod kaskiem często dziwimy się, że spędziliśmy tak dużo czasu bawiąc się w wirtualnej rzeczywistości, jakby czas został skompresowany. Ta rozbieżność między rzeczywistym a postrzeganym czasem trwania została przeanalizowana przez Uniwersytet Kalifornijski w Santa Cruz (Stany Zjednoczone). 41 ochotników podzielonych na dwie grupy wykonało tę samą czynność: minigrę wideo polegającą na wyjściu z labiryntu. Jedna grupa gra na kontrolerze gier przed ekranem, podczas gdy druga grupa gra w tę samą grę, ale w rzeczywistości wirtualnej. Pojedyncza instrukcja: uczestnik musi zrobić sobie przerwę, gdy tylko uzna, że ​​rozegrał 5 minut.

Morpheus Project Zestaw słuchawkowy Sony do wirtualnej rzeczywistości, 600x338

Średnio gracze VR grali o 72,6 sekundy dłużej niż gracze ekranowi. Dlatego czas pod hełmem wydaje się skracać, co można tłumaczyć utratą pewnych punktów odniesienia. Z drugiej strony gracze, którzy rozpoczęli sesję przed ekranem i kontynuowali ją w VR, tym razem nie odczuli efektu kompresji.

Naukowcy uważają, że wyniki tego badania mogą być pomocne dla przewlekle chorych pacjentów, którzy spędzają dużo czasu w szpitalu. Okulary wirtualnej rzeczywistości na głowie i możesz odnieść wrażenie, że czas płynie szybciej, co zmniejszyłoby Twój poziom stresu ...

Powiązane posty

Go up