Tak powinna wyglądać stacja Lunar Gateway NASA

27/04/2021 11:53

Do dziś Stany Zjednoczone są jedynym krajem, który wysłał astronautów na Księżyc, dokonując tego dzięki programowi Apollo. Ale naukowcy NASA nie zamierzają na tym poprzestać, ponieważ nowy program Artemis ma na celu powrót na Księżyc, a zwłaszcza stworzenie tam stałej bazy. Aby to zrobić, urzędnicy amerykańskiej agencji kosmicznej planują zastosować metodę zupełnie inną niż wcześniej. W rzeczywistości zamiast celować bezpośrednio w powierzchnię Księżyca, astronauci będą musieli przejść przez stację. orbitująca wokół księżyca, księżycowa stacja wejściowa.

Podczas misji Apollo astronauci zostali wystrzeleni przez rakietę i najpierw weszli na orbitę wokół Księżyca. Następnie wylądowali na powierzchni lądownikiem. Moduł ten został wyposażony w kapsułę, która później umożliwiła astronautom powrót na orbitę, aby mogli wrócić na Ziemię. Jest to bezpośrednia metoda, która pozwoliła USA umieścić swoją flagę na Księżycu. Jednak NASA chce teraz zapewnić łatwiejszy i wygodniejszy sposób na dostęp do Księżyca przez Gateway Station.

Kredyty z Pixabay

Niedawno NASA wydała Twoje konto Flickr nowe obrazy koncepcyjne przedstawiające możliwość zaprojektowania stacji Gateway. Te obrazy dają wyobrażenie o tym, co NASA zamierza zbudować.

Stacja Gateway i jej zalety

Stacja Gateway będzie okrążać Księżyc i będzie jak miniaturowa wersja Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Powinien służyć jako punkt orientacyjny dla misji na powierzchnię Księżyca lub dla powracających załóg. Przybywając na stację ze swoim statkiem kosmicznym, astronauci użyją innego urządzenia do lądowania. To samo w drodze powrotnej, zacumują na stacji przed dołączeniem do twojego statku.

Jest to metoda, która może ułatwić misje księżycowe, ale też uczynić je tańszymi.

Współpraca międzynarodowa

Nie trzeba dodawać, że budowa stacji kosmicznej wokół Księżyca nie będzie łatwa. Jednak NASA nie będzie sama w tych wysiłkach, ponieważ program Artemis będzie realizowany we współpracy z wieloma innymi krajami. Wiadomo, że pierwotnie Rosja miała wziąć udział w programie, ale w 2020 roku Rosjanie ogłosili, że wycofują się z powodu powszechnej krytyki, że program zbytnio skupiał się na Stanach Zjednoczonych.

Tak czy inaczej, NASA ma nadzieję uruchomić pierwsze elementy Gateway Station do 2024 roku. Nie wiadomo jednak, ile czasu zajmie, zanim będzie mogła służyć jako tymczasowe miejsce zamieszkania i laboratorium dla astronautów. Wiemy tylko, że w swojej początkowej konfiguracji będzie w stanie pomieścić do 4 astronautów jednocześnie.Powiązane posty

Go up