OpenStreetMap zmanipulowano na korzyść Chin

12/05/2021 05:57

OpenStreetMap jest jednym z największych konkurentów Map Google. Całkowicie darmowe rozwiązanie znalazło swoje miejsce na rynku i jest wykorzystywane w wielu usługach aplikacyjnych. Wydaje się, że jest to również interesujące dla politycznych zwolenników Chin.

Analizując dane mapowania platformy, entuzjasta map odkrył, że tajemniczy współtwórca rozwiązania modyfikował pewne lokalizacje z korzyścią dla Chin.

Obraz Free-Photos z Pixabay
Obraz Free-Photos z Pixabay

Historia zgłoszona przez witrynę. Reszta świata ostatni marzec.

Kiedy OpenStreetMap znajduje się w centrum problemów politycznych

Jeśli mamy wierzyć naszym kolegom, wszystko zaczęło się od artykuł w New York Timesie, artykuł wyjaśniający, w jaki sposób Chiny zbudowały wioskę wzdłuż granicy z Bhutanem.

Nick Doiron ma długą historię kartografii i jest jednym z wielu współautorów projektu Open Street Map. Po przeczytaniu artykułu w Timesie zalogował się na swoje konto, aby wprowadzić niezbędne zmiany.

I wtedy dokonał bardzo dziwnego odkrycia. Zbliżając się do tego obszaru, faktycznie odkrył, że wioska już się pojawia i że została zintegrowana z OpenStreetMap jeszcze przed ukazaniem się artykułu w Timesie i oficjalnymi wiadomościami.

Co bardziej zaskakujące, mapa była również niezwykle szczegółowa:

„Prześledzili kontury budynków. Nie wiem, jak mogli uzyskać tego rodzaju informacje ”.

Nick Doiron - reszta świata

Historia przeprojektowanego miasta i granic.

Chociaż miałem więcej. Podczas wyszukiwania Nick zdał sobie sprawę, że wszystkie te zmiany zostały dokonane przez tę samą osobę, osobę, której pseudonim oznaczał w chińskim slangu „Twoja matka nie żyje” i był powiązany z chińską wytwórnią rapową.

Podczas uzyskiwania dostępu do pliku autora zdał sobie sprawę, że jego główną motywacją była „Ochrona i suwerenność narodowa, jedność i integralność terytorialna”. Jest to zatem bardzo zaangażowany politycznie podatnik, który wydawał się w pełni wspierać chińską politykę.

Zaintrygowany Nick poszedł dalej i zaczął przeglądać wszystkie modyfikacje wprowadzone przez tego tajemniczego użytkownika. I wtedy sprawa przybrała zupełnie nowy obrót. Większość tych zmian dotyczy granicy chińskiej, a dokładniej terytoriów spornych.

Granice uczestnictwa

Podobnie jak na przykład wyspy Spratly, archipelag, który nie był częścią terytorium Chin, ale został opisany jako taki w OpenStreetMap.

Z drugiej strony Nick nie był bardziej zdziwiony. W rzeczywistości współpraca ma swoje ograniczenia i nie jest to pierwszy przypadek, gdy użytkownicy wspierający kraj lub mocarstwo polityczne próbują wpływać na użytkowników Internetu poprzez modyfikowanie map.

Wikipedia też boryka się z tymi samymi problemami i często zdarza się, że akta niektórych polityków są modyfikowane lub upiększane przez ich zwolenników. Zespoły fundacyjne mogą być czujne, zadanie pozostaje trudne.Powiązane posty

Go up