Naukowcy uważają, że na Enceladusie mogą istnieć prądy oceaniczne

04/04/2021 22:55

Ana Lobo, geofizyk z California Institute of Technology (USA), i jej zespół dokonali ważnego odkrycia dotyczącego Enceladusa, jednego z naturalnych satelitów Saturna.

Według ich badań, których wyniki zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature Geoscience, od prądy oceaniczne byłby ukryty pod pokrywą lodową pokrywającą powierzchnię Enceladusa. Lobo i jego zespół opracowali model komputerowy, który pokazuje, że istnienie takich prądów, całkiem podobnych do tych, które mamy na Ziemi, jest możliwe.

Zdjęcie: Sergei Tokmakov. Kredyty z Pixabay

Dla tych naukowców to odkrycie pozwala nam dowiedzieć się nieco więcej o możliwościach Enceladusa. do życia w domu. W rzeczywistości, nawet jeśli ten satelita Saturna jest daleko od Słońca, wewnętrzne warunki termiczne i zasolenie jego oceanów mogą sprzyjać obecności życia.

Mrożona skorupa Enceladusa zawiera wiele niespodzianek

Przypominamy, że to dzięki przelotowi sondy kosmicznej Voyager 2W 1981 roku naukowcom udało się zebrać pierwsze zdjęcia Enceladusa. Uważano wówczas, że to ciało niebieskie o średnicy 500 km było w całości wykonane z lodu. Ale w 2010 roku dzięki sondzie Cassininaukowcy odkryli obecność gejzerów wodnych na Enceladusie.

Mogło to tylko oznaczać, że lodowata skorupa Enceladusa w rzeczywistości ukrywała oceany. Zgodnie z pracą Any Lobo i jej przyjaciół, krążąc wokół Saturna, Enceladus generuje siły grawitacyjne. Powoduje to wzrost wewnętrznego ciepła i aktywności geologicznej, a następnie lód pęka, umożliwiając wodzie znajdującej się pod nim erupcję w postaci gejzerów.

Dzięki tym prądom oceanicznym Enceladus mógłby podtrzymywać życie.

To wewnętrzne ocieplenie spowodowałoby również prądy oceaniczne, podobne do tego, co dzieje się na Ziemi. A jeśli ufamy właściwościom lodu otaczającego Enceladusa na jego biegunach, woda jest bardziej słona, ponieważ pokrywy lodowe są cieńsze. To znalezisko jest szczególnie godne uwagi na biegunie południowym.

Chociaż Enceladus jest bardzo daleko od Słońca, jest bardzo możliwe, że można tam znaleźć życie. W rzeczywistości jego wewnętrzny system ogrzewania jest dość korzystny. Do tego dochodzi zasolenie oceanów również sprzyja istnieniu życia.

Wreszcie, jeśli ten satelita Saturna ma prądy oceaniczne, zjawisko to ma swoje znaczenie w dystrybucja składników odżywczychByłby to jeszcze jeden czynnik sprzyjający życiu.Powiązane posty

Go up