10 000 lat zmian klimatycznych w lodzie Alp

21/06/2021 11:33

Z powodu zmian klimatycznych wiele lodowców ostatecznie znika. Są jednak bardzo ważne dla społeczności naukowej. Lodowce są w rzeczywistości świadkami historii naszej planety. Ich badania mogą nas wiele nauczyć o Ziemi.

Aby zachować próbki lodu, zanim znikną, naukowcy wydali projekt Lodowa Pamięć. Polega na pobieraniu rdzeni lodowych z różnych regionów globu w celu ich zbadania. Naukowcy biorący udział w tym projekcie przeprowadzili już wydobycie w Mont-Blanc i Boliwii.

Zdjęcie Alp
Zdjęcie autorstwa Karla Köhlera - Unsplash

Ostatnio zainteresowali się lodem Alp. Według nich zawiera informacje o zmianach klimatu na przestrzeni ostatnich 10 000 lat.

Udana misja

Tym razem naukowcy pobrali próbki lodu z Colle gnifetti. Jest to drugi co do wielkości system lodowcowy w Alpach. Wydobycie lodu zajęło pięć dni. Operacje prowadzono na wysokości 4500 metrów.

Profesor Carlo Barbante z Uniwersytetu Ca 'Foscari w Wenecji we Włoszech powiedział, że misja zakończyła się sukcesem.

„Misja zakończyła się sukcesem: zespół uzyskał dwa rdzenie lodowe o głębokości ponad 80 metrów z bardzo ważnego stanowiska, które zawiera informacje o klimacie ostatnich 10 000 lat. Zespół pracował pomimo trudnych warunków pogodowych. "

Próbki przeniesione na Antarktydę

Zespół, który przeprowadził tę misję, pogratulował sobie jej sukcesu. Naukowcy wskazali, że w samą porę interweniowali w Alpach. W rzeczywistości lodowiec znajdujący się w tym regionie stracił już około 40% swojej całkowitej powierzchni od 19 . rten stulecie.

Profesor Fabio Trincardi, który uczestniczy w projekcie Ice Memory, podkreślał wagę tego typu misji.

„Jeśli stracimy takie nagrania, nie będziemy już pamiętać, jak ludzkość zmieniła atmosferę. Spróbujmy zachować go dla przyszłych pokoleń, które będą go studiować, gdy nas nie będzie. "

Próbki lodu pobrane w Alpach zostaną wysłane na Antarktydę do francusko-włoskiej bazy w Concordii.Powiązane posty

Go up