Zespół CERN przygląda się oscylacjom kwantowym i jest to nowość naukowa

15/06/2021 12:12

To wielka naukowa nowość: zespół badaczy i fizyków z CERN ogłasza, że ​​udało mu się zaobserwować oscylacje kwantowe, czyli zmierzyć różnicę masy między cząsteczką a jej antycząstką. „Szczegóły” (jeśli można powiedzieć, że jest to tak złożony temat), CERN byłby w stanie wykazać, że cząstka subatomowa, w tym przypadku kwark powabny Mezonu D, może oscylować między swoim „zwykłym stanem”. I stan antycząstek (tak, to brzmi naprawdę bardzo SF).

Th 1024px CERN LHC Tunel1 600x450

Ogromny tunel LHC, potężne narzędzie do odkrywania ograniczeń fizyki cząstek elementarnych

Ale co powie mi karczma? Hop, mała podróż w obie strony do Wiki / Google i mogę śmiało powiedzieć, że Meson to „Cząstka o masie pośredniej między elektronem (bardzo słaba) a protonem i neutronem”, również złożony z parzystej liczby kwarków i antykwarków. A czym jest kwark? Kwark jest szczególnym pierwiastkiem obserwowalnej materii, który łączy się ze swoimi kongenerami, tworząc hadrony.

Różnica w „masie” między cząsteczką a antycząstką wynosiłaby dokładnie 10^-38 gramów! Oczywiście to w samym sercu LHC (Large Hadron Collider) miał miejsce eksperyment CERN. Jeśli wierzyć fizykom, którzy szybko przyklasnęli temu wyczynowi, ten wielki naukowiec najpierw przełamałby standardowy model fizyki cząstek elementarnych.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up