Skip to content

Naukowcom udało się wszczepić i usunąć fałszywe wspomnienia

7 kwietnia, 2021

Fałszywe wspomnienia mają miejsce, gdy osoba zaczyna przypominać sobie rzeczy, które się nie wydarzyły i których w rzeczywistości nie doświadczyła. Jest to dość powszechne zjawisko, ale wciąż dość niebezpieczne. W rzeczywistości w ostatnich latach naukowcy wykazali, że następuje wzrost zaszczepiania fałszywych wspomnień w systemie sądowniczym, a to poprzez sugestie. Może to prowadzić do fałszywych zeznań, a nawet fałszywych oskarżeń.

Jednak według nowego badania tak będzie Możliwe jest klasyfikowanie u osoby między prawdziwymi i fałszywymi wspomnieniami.. Badanie, o którym mowa, zostało niedawno opublikowane w czasopiśmie PNAS przez psychologów z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Potrafili wykazać w realistycznym kontekście, że można zaszczepić w czyjejś pamięć fałszywe wspomnienia, ale można je też wymazać.

Kredyty z Pixabay

Według Aileen Oeberst, profesor psychologii na Uniwersytecie w Hagen i pierwszej autorki badania, jednym z powodów, dla których łatwo jest fragmentować i mylić nasze wspomnienia, jest to, że treść i źródło pamięci są często przechowywane w różnych miejscach na świecie. świat. umysł.

Wszczepianie fałszywych wspomnień

Oeberst wskazuje, że to oddzielenie źródła i treści może spowodować pobranie treści bez odpowiedniego źródła, które jej odpowiada. Może się również zdarzyć, że na poziomie źródła wystąpi bezpośredni zamęt. Na przykład możemy robić obrazy, które widzieliśmy w snach lub historiach rodzinnych i zapamiętać je tak, jakbyśmy naprawdę nimi przeżyli.

Tak więc, mając na celu wyeliminowanie tych fałszywych wspomnień podczas badań, Oeberst i jego koledzy zrekrutowali 52 młodych dorosłych ochotników i najpierw zastosowali sugestię, aby wszczepić im różne fałszywe wspomnienia. Na przykład naukowcom udało się zaszczepić fakt, że w przeszłości mieli wypadek lub uciekali.

Aby sprawdzić wynik implantacji, uczestnicy przeszli trzy wywiady w ciągu dwóch tygodni. Naukowcy poprosili ich o przypomnienie sobie dwóch prawdziwych wydarzeń i dwóch fałszywych wspomnień. Podczas trzeciej sesji do 56% badanych rozwinęło fałszywe wspomnienia związane z zasugerowanymi im fikcyjnymi wydarzeniami.

Jak je usunąć?

Drugim krokiem eksperymentu było wyeliminowanie fałszywych wspomnień wszczepionych uczestnikom. W tym celu naukowcy wykorzystali dwie metody, którymi są „świadomość źródła” i „fałszywa świadomość pamięci”.

Naukowcy twierdzą, że obie metody mają na celu przypomnienie uczestnikom, że pamięć jest zawodna. W przypadku pierwszej metody staramy się przypominać badanym, że wspomnienia nie zawsze są oparte na przeżywanych doświadczeniach, ale mogą pochodzić np. Ze zdjęć rodzinnych lub historii opowiedzianej przez kogoś innego. Jeśli chodzi o drugą metodę, staraliśmy się wyjaśnić uczestnikom, że czasami można stworzyć fałszywe wspomnienia poprzez wielokrotne przywoływanie wspomnień. Kiedy badani próbowali pomyśleć o swoich wspomnieniach po sesjach dwóch metod, naukowcy zauważyli, że wiara w ich fałszywe wspomnienia spadła do 15%. Rok później poziom ten spadł dalej do około 5%.

Même si ces essais ont montré l’efficacité des méthodes de suppression de faux souvenirs, les auteurs de l’étude wskazują, że l’on ne sait pas encore si on pourrait them utiliser pour effacer les faux souvenirs qui sont présents dans l’esprit depuis długi czas. W każdym razie Oeberst ma nadzieję, że te metody mogą już pomóc złagodzić cierpienie często odczuwane przez tych, którzy wierzą w fałszywe wspomnienia.