Najstarszy worek wody na świecie ma 2 miliardy lat.

13/06/2021 09:23

W 2013 roku naukowcy odkryli worek na wodę dość szczególny w moje dzieciaku (Kanada), na głębokości 2,4 km. Od tego czasu społeczność naukowa wierzy, że ten liczący 1,5 miliarda lat zbiornik wód gruntowych jest najstarszym na Ziemi.

Ale kilka lat później, a dokładniej w 2016 roku, nowe badania zmieniły sytuację. W rzeczywistości prace umożliwiły odnalezienie kolejny jeszcze starszy worek wody, wciąż w Kopalni Kidd. A ten ostatni się starzeje 2 miliardy lat. Dlatego ten nowy worek wody bije rekord.

Jaskinia z workiem wody
Pixabay kredyty

Ale jest to również dobrodziejstwo dla naukowców, którzy chcą dowiedzieć się więcej o starożytnych formach życia na Ziemi, a także powiedzieć nam, czy inne planety mogą podtrzymywać życie.

Woda bardzo bogata w sole i rozpuszczone gazy

Ten liczący 2 miliardy lat zwierciadło wody ma głębokość około 3 km. Zauważ, że Barbara Sherwood Lollar zuniwersytet w Toronto (Kanada) powiedział, że znalezisko było wielką niespodzianką.

Aby poznać dokładny wiek tego worka z wodą, badaczka i jej koledzy zbadali zawarte w nim rozpuszczone gazy (takie jak argon, hel, neon i ksenon). To pozwoliło im określić wiek tego worka z wodą. Zwróć uwagę, że na tej głębokości i biorąc pod uwagę swój wiek, woda ta jest prawdziwym reliktem, zapisującym jednocześnie całą historię geologiczną regionu i Ziemi.

Ponadto naukowcy odkryli również, że ta woda ma wysoką zawartość siarczanów, co jest wynikiem naturalnej reakcji chemicznej między cieczą a skałą.

To odkrycie może prowadzić do innych.

Według naukowców ta wysoka zawartość siarczanów jest właśnie bardzo ważnym wskaźnikiem. W rzeczywistości nie wyklucza się możliwości samodzielnego życia mikrobiologicznego, zdolnego do rozwoju przez kilka miliardów lat.

I jak wyjaśnia Barbara Sherwood Lollar, ponieważ Mars prawdopodobnie zawiera podobne wody gruntowe, jest całkiem możliwe, że Czerwona Planeta jest również domem dla życia.

Ale zanim będziemy mogli cokolwiek potwierdzić, wiele ankiet będzie nadal potrzebnych. Mamy nadzieję, że dane z ostatnich misji eksploracyjnych wysłanych na Marsa powiedzą nam trochę więcej.Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up