Skip to content

Według tych badaczy izopren byłby dobrym wskaźnikiem życia pozaziemskiego

7 kwietnia, 2021

Mając nadzieję na zdobycie znaku obcego życia, społeczność naukowa szukałaegzoplanety. Jak dotąd odkryto ponad 4300, ale rozpoznanie, które z nich mogą być schronieniem dla życia, to już inna historia.

Jak wiesz, na podstawie biosygnatury jest preferowanym podejściem do tego. Dokładnie, naukowcy z Z Niedawno dodane nowy biologiczny podpis do listy cząsteczek, które mogą nam powiedzieć, że życie kryje się gdzieś nad naszymi głowami. To jestizopren, cząsteczka, której wzór chemiczny to C5H8.

Kredyty z Pixabay

Według Sary Seager, naukowca, która kierowała tymi badaniami, w chwili obecnej nie jest możliwe wykrycie tych biosygnatur w atmosferze najbardziej obiecujących egzoplanet. Chodzi o ograniczenia narzucone przez obecnie dostępne technologie. Na szczęście rychłe pojawienie się nowych generacji teleskopów i nowych możliwości wykrywania zmieni reguły gry.

Izopren, potencjalny wskaźnik obecności życia

Na długiej liście biosygnatur, które mogą wskazywać na obecność życia, znajduje się nptlen (LUBdwa), plik dwutlenek węgla (WSPÓŁdwa), jawoda (H.dwaO) lub metan (CH4). Podczas gdy woda i tlen są niezbędne dla większości organizmów na Ziemi, tlen przekształca się w dwutlenek węgla po jego metabolizowaniu. Jeśli chodzi o metan, powstaje w wyniku rozkładu materii organicznej.

Wciąż na liście wskaźników aktywności biologicznej mamy również Siarkowodór (H.dwaS), plik dwutlenek siarki (WIĘCdwa), plik tlenek węgla (CO), l ‘wodór (H.dwa) i wiele innych. Z drugiej strony są one związane z działalność wulkaniczna, niezbędny do zamieszkiwania planety.

Według tego zespołu z MIT, izopren również powinien zostać dodany do tej listy wskaźników. W rzeczywistości niezliczone organizmy na Ziemi (w tym bakterie, rośliny i zwierzęta) wytwarzają izopren. Ale ta cząsteczka ulega degradacji w obecności Odwa.

Dlatego Seager i jego koledzy sugerują, że tylko planety przechodzące poważne zmiany ewolucyjne, atmosfera beztlenowa (składa się z H.dwa, z COdwa i D ‘azot (PÓŁNOCdwa)) może zawierać izopren.

Aby znaleźć te biosygnatury, będziesz potrzebować nowych narzędzi

Aby zlokalizować egzoplanety, eksperci nie używają technik bezpośrednich. Używają metoda prędkości radialnej, opierając się na danych z fotometria tranzytowa, dostarczane przez teleskopy, takie jak TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite).

Metody te pozwalają na wyeliminowanie egzoplanety, ale nie pozwalają na poznanie składu atmosferycznego egzoplanety. Jednak zbliżające się przybycie przyszłych teleskopów, które będą szczególnie wydajne, pozwoliłoby na zmianę sytuacji.

Wśród tych ostatnich jest JWST (James Webb Space Telescope), który NASA planuje wystrzelić 31 października 2021 roku. spektrograf zaawansowane, naukowcy będą mogli dowiedzieć się znacznie więcej o składzie atmosferycznym egzoplanet.