Jak naukowcy chronią się przed wirusami w laboratorium?

13/06/2021 16:30

W tym okresie pandemii noszenie maski jest niezbędne. W połączeniu z gestami bariery znacznie ogranicza transmisję Covid-19. Jednak na długo przed pandemią maski były już częścią codziennego życia badaczy laboratoryjnych. Wynika to głównie z niebezpieczeństw, z jakimi czasami się spotykają.

W rzeczywistości ich praca może doprowadzić ich do manipulowania śmiertelnymi wirusami. W artykule opublikowanym w alert witryny naukowej, badacz Jerry Malayer z University of Oklahoma, dokonał przeglądu warunków pracy tych naukowców. Poprzez Twój post zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest noszenie maski.

Kobieta w masce przed komputerem.
Zdjęcie autorstwa Engin Akyurt - Pixabay.com

Jak wskazuje Jerry Malalayer, badacze nigdy nie są od nich oddzielani, gdy są proszeni o zbadanie niebezpiecznych wirusów.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Naukowcy szacują, że obecnie istnieje 1400 patogenów – wirusów, bakterii, a nawet grzybów – znanych człowiekowi.

Niektóre z nich mogą spowodować poważną chorobę lub śmierć. W swoim artykule Jerry Malayer podkreśla znaczenie badania tych patogenów, aby zrozumieć, jak mogą wpływać na ludzi. Dzięki zrozumieniu ich sposobu działania, naukowcy mogą w rzeczywistości opracować skuteczne środki ochrony samych siebie.

Aby zrozumieć te patogeny, potrzebne są badania laboratoryjne. Ale biorąc pod uwagę niebezpieczeństwo, jakie stanowią niektóre z nich, eksperci muszą przestrzegać kilku procedur bezpieczeństwa przed ich obsługą. Lata badań pozwoliły ekspertom opracować laboratoryjne metody bezpieczeństwa, które pozwalają im pracować z niebezpiecznymi patogenami bez ryzyka.

Maska, szlafrok i rękawiczki.

Jerry Malayer zwraca naszą uwagę na dwie zasady, które rządzą pracą laboratoryjną, jeśli chodzi o badanie śmiertelnych patogenów. Po pierwsze, jest to, co naukowcy nazywają bioasekuracją. Obejmuje środki podjęte w celu zapobiegania kradzieży, utracie, przekierowaniu lub uwolnieniu patogenów.

Następnie jest bezpieczeństwo biologiczne. Tym razem chodzi o wszystkie technologie i praktyki mające na celu zapobieganie przypadkowemu narażeniu na materiały zakaźne lub ich przypadkowemu uwolnieniu. Według Jerry'ego Malalayera, pomimo zastosowania wszystkich tych środków, zero ryzyka nie istnieje.

Dlatego naukowcy również dbają o to, aby zawsze nosić maskę, suknię i rękawiczki. Czasami nawet noszą specjalne maski oddechowe, aby filtrować powietrze, którym oddychają podczas pracy w laboratorium.Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up