Śledzenie wzroku: kolejne zagrożenie dla naszej prywatności

01/05/2021 08:43

Czy wiesz, że istnieją technologie śledzenia ruchu oczu? Nazywa się je okulometrią lub „śledzeniem wzroku”. Nowe badanie wskazuje, że może to stanowić nowe zagrożenie dla naszej prywatności.

Obecnie śledzenie wzroku jest już obecne w rzeczywistości wirtualnej i rzeczywistości rozszerzonej. Jednak ta technologia występuje również w innych obszarach. Na przykład w 2015 roku artysta zdołał zmaterializować kształty na komputerze za pomocą tej technologii. W 2018 roku naukowcom udało się sterować dronem tylko oczami.

zapis wizualny

Ale dlaczego niemieccy naukowcy ostrzegają nas przed rozpowszechnianiem tej technologii?

Okulografia mogłaby o nas wiedzieć wszystko

Najwyraźniej śledzenie oczu to zestaw technik rejestrowania ruchów oczu. Ta technologia byłaby interesująca zarówno dla badaczy, jak i reklamodawców. W badaniu opublikowanym w marcu 2020 r. W Dane dotyczące zarządzania prywatnością i tożsamością dla lepszego życia: sztuczna inteligencja i prywatnośćNiemieccy badacze twierdzą, że śledzenie wzroku zawiera kilka informacji o tożsamości biometrycznej użytkownika.

Dzięki tej technologii można poznać wiek, płeć, wagę, pochodzenie etniczne, osobowość, zainteresowania, nawyki związane z używaniem narkotyków, stan emocjonalny, a nawet preferencje seksualne użytkowników. Ale to nie wszystko. Monitorowanie oczu może również ujawnić pewne zaburzenia, takie jak autyzm, a nawet zidentyfikować choroby, takie jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, schizofrenia i zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

Chociaż ta technologia może na razie wydawać się niezbyt niebezpieczna, naukowcy twierdzą, że dzięki wykorzystaniu wszystkich tych funkcji śledzenie wzroku może zidentyfikować osobę. Technologię tę można również wykorzystać do wskazania poziomu inteligencji osoby lub skłonności do lęku i agresji. W każdym razie naukowcy uważają, że reklamodawcy są coraz bardziej zainteresowani tą technologią w celu udoskonalenia ich ukierunkowanych reklam.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up