Odkryto pochodzenie meteorytu z Botswany.

3 lata ago

Naukowcy mają odnaleźć pochodzenie małego fragmentu meteorytu, który wylądował w Parku Narodowym Pustyni Kalahari w Botswanie. Powiedzieli, że pochodzi z Westy, drugiej co do wielkości asteroidy w Układzie Słonecznym. Teleskop Catalina Sky Survey na Uniwersytecie Arizony jako pierwszy go zauważył. Gdy przecinał niebo, obiekt o nazwie 2018 LA wyglądał jak mała strzelająca lampa.

Skała kosmiczna przeszła przez ziemską atmosferę w ciągu kilku godzin od wykrycia i stała się bardzo jasną kulą ognia. Ten moment został uchwycony przez SkyMapper, teleskop należący do Australian National University. Ponadto wybuchowe lądowanie meteorytu zostało sfilmowane w czerni i bieli kamerą telewizji przemysłowej.

Kredyty z Pixabay

Obrazy przyczyniły się do badań i pozwoliły zlokalizować pochodzenie tego niebiańskiego obiektu. Uzyskano je dzięki licznym obserwacjom astronomicznym prowadzonym regularnie przez międzynarodowy zespół naukowców.

Podobieństwa do Sariçiçek

Od tego czasu naukowcy przeprowadzili w parku wykopaliska i odkryli 23 inne fragmenty meteorytu Motopi Pan Faktem jest, że obiekt eksplodował przed wejściem do atmosfery. Następnie przystąpili do analizy izotopów, aby ustalić pierwotny skład chemiczny i rozmiar asteroidy.

Według badań, 2018 LA miał pierwotnie 1,5 metra średnicy i przemierzał przestrzeń od 22 do 23 milionów lat. Jego prędkość przed lądowaniem wynosiła około 60 000 km / h. Dalsza analiza wykazała, że ​​obiekt był podobny do zestawu meteorytów zwanych Sariçiçeks, które spadły w Turcji w 2015 roku.

Vesta meteoryty?

„To już drugi raz, kiedy wykryliśmy asteroidę, zanim dotarła do Ziemi. Materiał zawarty w 2018 LA zaklasyfikowaliśmy jako howardyt, podczas gdy pozostałe fragmenty miały większe powinowactwo do diogenitów i eukrytów. "

Peter Jenniskens, astronom meteorologiczny z Instytutu SETI

Zebrane fragmenty to meteoryty howardytowo-eukrytowo-diogenitowe (HED), które można znaleźć tylko w Westie. Zawierają utwardzoną lawę z tej asteroidy. Ścieżka orbitalna LA w 2018 roku wokół Ziemi również odpowiada temu samemu punktowi początkowemu.Powiązane posty

Go up