Chiny budują dwa tajne reaktory jądrowe

3 lata ago

Chińska Narodowa Korporacja Jądrowa obecnie buduje dwa reaktory jądrowe na małej wyspie w prowincji Fujian. Nikt nie zna jego przydatności.

Informacje przychodzą do nas ze strony. Popularna mechanika. W artykule opublikowanym w zeszłym miesiącu nasi koledzy wyjaśnili, że dwa budowane reaktory będą działały odpowiednio w 2023 i 2026 roku, w ciągu najbliższych dwóch do pięciu lat.

Reaktor nuklearny
Obraz Hans Braxmeier z Pixabay

Al jazeeraZe swojej strony dowiedział się, że te dwa reaktory będą z tej samej rodziny, a mianowicie CFR-600.

Chiny zbudują dwa nowe reaktory jądrowe

Według niewielkiej ilości dostępnych informacji, reaktory CFR-600 są w rzeczywistości reaktorami szybkimi opartymi na basenie chłodzonym sodem. Będą one klasyfikowane w klasie szybkich reproduktorów i będą w stanie dostarczyć moc cieplną 1500 MWth i moc elektryczną 600 MW.

Te dwa reaktory byłyby pierwszymi tego rodzaju i oba byłyby częścią programu pilotażowego uruchomionego przez CNNC. Przynajmniej oficjalnie.

Al Jazeera wyjaśnia w swoim artykule, że te dwa reaktory mają również tę właściwość, że produkują pluton… wojskowej jakości. Dlatego nasi koledzy uważają, że te dwa reaktory można oczywiście wykorzystać w środowisku cywilnym, ale także w kontekście wojskowym. Jest to oczywiście problematyczne, ponieważ Chiny od dawna nie informowały o swoich zapasach plutonu.

Przeczytaj także: Chiny też chcą mieć swoją konstelację satelitów

Wystarczająca ilość plutonu do wyprodukowania 1270 głowic nuklearnych

Ponadto, jak przypomina nam Popular Mechanics, reaktory hodowlane nie są już używane. Większość krajów mających dostęp do technologii jądrowej de facto zrezygnowała z jej rozwoju. Dlatego Chiny są jednym z nielicznych krajów, które wciąż eksperymentują z tego typu programem.

Ze swojej strony eksperci centrum odpowiedzialni za egzekwowanie traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej mówią, że się martwią. Według ich szacunków, pluton produkowany przez te dwa reaktory może pozwolić Chinom na wyprodukowanie nie mniej niż 1270 głowic jądrowych do 2030 roku.

W związku z tym zwracają się do przywódców państw sygnatariuszy traktatu o podjęcie rozmów z chińskim rządem o większą przejrzystość. Jednak takie rozmowy raczej nie zakończą się sukcesem, ponieważ Chiny nie są przyzwyczajone do omawiania tych kwestii z innymi światowymi mocarstwami.

Jeśli chcesz, możesz zapoznać się z dokumentem opublikowanym przez NPEC na ten adres, w formacie pdf. Jest jednak określony tylko w języku angielskim.Powiązane posty

Go up