9 wskazówek, jak chronić się przed oprogramowaniem ransomware

20/06/2021 11:04

Wszyscy internauci wiedzą: w sieci zawsze trzeba być bardzo uważnym. W rzeczywistości zagrożenia w sieci są liczne. Dlatego Twoje dane osobowe nigdy nie są bezpieczne. Dzisiaj porozmawiamy o rodzaju złośliwego oprogramowania, które jest coraz częściej spotykane w Internecie: ransomware.

Ransomware lub ransomware to złośliwe oprogramowanie, które infiltruje i przejmuje kontrolę nad Twoim komputerem lub smartfonem. Infekują one Twoje urządzenie za pomocą złośliwych załączników lub linków, które zazwyczaj otrzymujesz pocztą elektroniczną. Raz na komputerze lub smartfonie oprogramowanie ransomware może całkowicie zablokować dostęp do niego lub niektórych plików, szyfrując je. Ofiary są zmuszone zapłacić cyberprzestępcom okup, jeśli chcą odzyskać kontrolę nad swoim urządzeniem lub odzyskać dostęp do swoich plików.

Mężczyzna pracujący na swoim komputerze w ciemności.
Zdjęcie autorstwa Clinta Pattersona - Unsplash.com

Zrozumiesz, że ransomware to prawdziwy koszmar dla internautów. Dziś zapraszamy Cię do poznania 9 wskazówek, które pomogą Ci się przed tym uchronić i czym one są Zalecana przez rząd francuski.

Zaktualizuj swój system i oprogramowanie

Oprogramowanie ransomware wykorzystuje luki w zabezpieczeniach urządzenia, aby je zainfekować. Mogą pochodzić z oprogramowania lub systemu. Dlatego ważne jest, aby regularnie je aktualizować.

Pozwala to naprawić wszelkie luki w zabezpieczeniach, które mogą istnieć na Twoim urządzeniu.

Aktualizując system lub oprogramowanie, zawsze odwiedzaj oficjalne strony internetowe. W ten sposób możesz mieć pewność, że pobierane aktualizacje nie są zainfekowane.

Użyj zaktualizowanego antywirusa i skonfiguruj zaporę sieciową

Antywirusy są niezbędne. Chronią Twoje urządzenie przed wirusami, złośliwym oprogramowaniem i złośliwym oprogramowaniem. Aby zapewnić optymalną ochronę, zawsze używaj najnowszej wersji programu antywirusowego. Jest to niezbędne, ponieważ zagrożenia w sieci nieustannie ewoluują.

Nie zapomnij skonfigurować zapory. Pozwala to kontrolować aplikacje i usługi, które mogą przechodzić do komputera.

Zachowaj czujność i nie otwieraj podejrzanych załączników ani e-maili

W Internecie wymagana jest ostrożność. Nie możemy tego wystarczająco powtórzyć. Dlatego zalecamy, aby nigdy nie otwierać żadnych podejrzanych załączników ani wiadomości e-mail. Są łatwo rozpoznawalne. Zwykle pochodzą z łańcuchów wiadomości lub nieznanych nadawców. Pamiętaj, że te zagrożenia mogą również pochodzić od Twoich kontaktów, jeśli Twój adres został zhakowany.

W takim przypadku zwróć uwagę na strukturę otrzymanej wiadomości. Jeśli wygląda to podejrzanie, nie pobieraj zawartych w nim załączników. Pamiętaj, aby nie klikać w linki od stron lub nadawców, które nie wzbudzają zaufania.

Nie instaluj aplikacji ani programów z podejrzanych witryn

Aby zminimalizować narażenie na ransomware, zaleca się, aby nigdy nie pobierać żadnych aplikacji ani programów z podejrzanych witryn. Ryzykujesz pobieranie zainfekowanych plików.

Oficjalne i bezpieczne strony są łatwo rozpoznawalne. Zwykle posiadają certyfikat cyfrowy. Większość z nich posiada również symbol tarczy lub kłódki w pasku adresu.

Nie wchodź na nielegalne strony

Jeśli to możliwe, unikaj odwiedzania witryn zawierających pirackie treści, takie jak muzyka, filmy czy oprogramowanie. Dotyczy to również niektórych witryn pornograficznych. Bez Twojej wiedzy platformy te mogą wstrzykiwać kod podczas przeglądania i infekować Twój komputer złośliwym oprogramowaniem.

Regularnie twórz kopie zapasowe swoich danych

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Zanim dojdzie do cyberataku, musisz regularnie tworzyć kopie zapasowe wszystkich swoich danych. Aby uniknąć utraty wszystkich informacji przez złośliwe oprogramowanie, zaleca się wykonywanie kopii na nośniku, który nie jest zintegrowany z komputerem. Może to być pamięć USB, zewnętrzny dysk twardy, a nawet chmura.

Unikaj korzystania z kont z uprawnieniami „administratora”

Wielu nie zdaje sobie z tego sprawy, ale aby poprawić swoje bezpieczeństwo w Internecie, najlepiej nie używać konta z uprawnieniami administratora. »Aby sprawdzić wiadomości lub surfować po Internecie.

Prawa te dają użytkownikom zbyt dużą swobodę. Mogą pobrać dowolną aplikację i program z wątpliwych źródeł. Mają nawet możliwość zmiany wszystkiego, co administratorzy komputerów stacjonarnych zrobili na swoich komputerach.

Wybieraj silne hasła i regularnie je zmieniaj

Aby chronić swoje dane osobowe, konieczne jest wybranie silnych haseł. Utrudni to automatycznym narzędziom ich znalezienie. Aby wzmocnić swoje bezpieczeństwo, zalecamy regularną zmianę hasła. Poświęć również trochę czasu, aby sprawdzić, czy usunąłeś hasła utworzone domyślnie, jeśli nie zostały natychmiast zmienione.

Zawsze wyłączaj komputer po użyciu

Ostatnią, ale nie mniej ważną wskazówką jest to, aby zawsze wyłączać komputer, gdy go nie używasz. Uśpienie urządzenia nadal sprawia, że ​​jest ono dostępne dla cyberprzestępców. Ta wskazówka nie tylko pomoże Ci oszczędzać energię elektryczną, ale także zapewni Ci bezpieczeństwo.Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up