5 interesujących faktów na temat Air Force One

3 lata ago

Kto nie zna Air Force One? Kultowy samolot, który przewozi prezydenta Stanów Zjednoczonych w podróże po całym świecie. Ale więcej niż samolot Air Force One to pełnowymiarowe centrum dowodzenia gdzie prezydent może nadal rządzić krajem w trakcie lotu, czy to w czasie pokoju, czy w czasie wojny.

W rzeczywistości termin „Air Force One” jest używany w odniesieniu do samolotu, na którym znajduje się prezydent Stanów Zjednoczonych. Ale dzisiaj zwyczajowo używa się tej nazwy dla dwóch Boeingów 747-200B, które są często używane przez prezydenta, nawet jeśli nie ma go na pokładzie.

Pixabay kredyty

Poniższa lista zawiera 5 interesujących anegdot o jednym z symboli Ameryki.

Mały latający hotel?

Lista udogodnień, jakie można znaleźć na pokładzie Air Force One sugeruje, że jest to hotel, a nie samolot. Samolot, który waży około 362 ton, ma w rzeczywistości powierzchnię mieszkalną ponad 370 m² podzieloną na trzy poziomy.

W tej przestrzeni można znaleźć duże biuro, sypialnię, łazienkę, a także salę konferencyjną pełniącą funkcję Latającego Biura Owalnego. Oprócz tego samolot jest również wyposażony w centrum medyczne, które jest zarówno salą operacyjną, jak i miejscem, w którym podczas każdego lotu dyżuruje lekarz. Kuchnia jest w stanie wyprodukować 2000 posiłków podczas jednego lotu i jednocześnie wyżywić do 100 osób.

Cała komunikacja jest chroniona

Na pokładzie Air Force One urządzenia komunikacyjne są oczywiście bardzo ważne. Samolot jest wyposażony w różne materiały elektroniczne, telewizory i różne telefony, a wszystko jest zabezpieczone przed impulsami elektromagnetycznymi i hakerami. Wiadomo również, że samolot ma „zaawansowany sprzęt do bezpiecznej komunikacji”, którego szczegóły techniczne nie są znane. Ale według Białego Domu prezydent ma na pokładzie wszystko, czego potrzebuje, aby zareagować na atak na Stany Zjednoczone.

Zatankować w locie? Nie ma problemu

W razie potrzeby możliwe jest zatankowanie nawet podczas lotu Air Force One. Umiejętność ta pozwala samolotowi pozostawać w powietrzu przez czas nieokreślony. Aby zatankować, samolot tankujący przelatuje nad samolotem prezydenckim i wykorzystuje system umieszczony w nosie samolotu. Jak dotąd żaden prezydent USA nie wykorzystał tej zdolności Air Force One.

Bardzo szybkie urządzenie

Jeśli chodzi o prędkość, Air Force One nie ma czego pozazdrościć komercyjnym odrzutowcom. Pomimo swoich rozmiarów i wagi urządzenie może latać z maksymalną prędkością 965 km/h. dla porównania, standardowa wersja 747 może latać do 917 km/h. Podobno trwają obecnie dyskusje na temat zbudowania naddźwiękowego odrzutowca dla prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Musisz zapłacić cenę

Biorąc pod uwagę cały sprzęt i udogodnienia, jakie można znaleźć na pokładzie Air Force One, oczywiste jest, że cena, jaką trzeba zapłacić za jego obsługę, wcale nie jest podana. Istnieje kilka czynników, które będą decydować o kwocie, jaka zostanie zapłacona za każdą podróż, ale zgodnie z dokumentem uzyskanym na podstawie ustawy o wolności informacji, podróż Baracka Obamy, która odbyła się w październiku 2014 r., kosztowałaby 200 000 USD za godzinę. Cena ta obejmuje materiały eksploatacyjne do kradzieży, konserwacji, a także paliwo do napełniania zbiorników o pojemności ponad 202 000 litrów.Powiązane posty

Go up