Znaleźliśmy nienaruszone 1000-letnie jajko (i rozbiliśmy je)

14/06/2021 12:50

Podczas wykopalisk archeologicznych w starożytnej szambie w Jawne w Izraelu archeolodzy z izraelskich władz starożytnych (IAA) odkryli w pełni nienaruszone jajko kurze. Według naukowców jajo zostało zachowane dzięki ekskrementom i miałoby 1000 lat.

Jajo zostało znalezione na dużym obszarze przemysłowym, którego historia sięga czasów bizantyjskich. Prowadzone przez dr Elie Haddada, Liat Nadav-Ziv i dr Jona Seligmana wykopaliska są częścią projektu rozbudowy miasta przezIzraelski Urząd Ziemi.

Kosz pełen jajek
Pixabay kredyty

Zgodnie z oświadczeniem IAA, w rzeczywistości bardzo rzadko odkryto nienaruszone jajo kurze z czasów starożytnych ze względu na kruchość skorupy.

Niezwykle rzadkie znalezisko

Dr Lee Perry Gal z IAA, specjalista od drobiu ze starożytnego świata, wyjaśnił, że starożytne fragmenty skorupek jaj znaleziono już na przykład w mieście Dawid oraz w Cezarei i Apollonii. Z drugiej strony żadne jaja kurze nie zostały jeszcze w pełni zachowane ze względu na kruchość skorupy.

Dr Lee Perry Gal wskazał również, że jest to niezwykle rzadkie odkrycie, nawet na arenie międzynarodowej. Dodał, że podczas wykopalisk archeologicznych od czasu do czasu odkrywane są nienaruszone jaja strusie, na co pozwala grubość ich skorupy.

Według Alli Nagorsky, archeologa IAA i kierownika terenowego w miejscu, w którym odkryto jajko, nawet dzisiaj jaja rzadko przetrwają długo w kasach supermarketów. Tak więc odkrycie jaja, które ma 1000 lat, jest niezwykłe. Zachowanie jaja prawdopodobnie wynika z warunków, w jakich od wieków spoczywało. To byłyby miękkie ludzkie odchody zawarte w szambie, które zachowałyby je przez cały ten czas.

Przeczytaj także: Na placu budowy znaleźli jaja dinozaurów

Jajka były wówczas popularnym pożywieniem.

Naukowcy stwierdzili, że odsetek kości wieprzowych znalezionych na tym obszarze z okresu islamskiego, czyli z VII wieku naszej ery, był niższy niż w okresie poprzednim. Wynika to z ówczesnego zakazu spożywania wieprzowiny. Według dr Perry Gal jajka i kurczaki były spożywane jako gotowe do użycia substytuty białka, ponieważ nie wymagały przechowywania ani chłodzenia.

Jeśli chodzi o 1000-letnie jajko, to niestety z powodu niewielkiego pęknięcia zdecydowana większość jego zawartości wyciekła. Zachowana jest tylko niewielka część żółtka jaja. Jednak naukowcy planują wykorzystać go do przyszłych analiz genetycznych. Poza tym, pomimo wszystkich podjętych środków ostrożności, skorupa nadal pęka podczas obsługi.

Naukowcy powiedzieli, że nie wiedzieli, w jaki sposób jajko trafiło do szamba i wierzą, że nigdy nie będą w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Oprócz jaja w tej samej studni znaleziono inne rzadkie przedmioty, w tym trzy lalki z kości pochodzące z okresu islamskiego, które prawdopodobnie były zabawkami.Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up