Kiedy student archeologii przypadkowo odkrywa jeden z najstarszych rysunków ludzkości

05/06/2021 14:53

Szczęśliwy zbieg okoliczności umożliwił odkrycie prehistorycznych rycin w Szkocja. Pochodzą one z neolitu lub wczesnej epoki brązu.

Niezależna administracja Historic Environment Scotland (HES) jest odpowiedzialna za badania, utrzymanie i promowanie szkockiego środowiska historycznego. Szacuje, że niedawno odkryte ryciny mają od 4000 do 5000 lat. Reprezentują one dwa dorosłe samce jelenia i trzy inne mniejsze zwierzęta. Dla HES są to pierwsze znane odciski zwierząt w kraju. Projekty są również pierwszymi wyraźnymi eksponatami odcisków jeleni z tego okresu w Wielkiej Brytanii.

Pixabay kredyty

Kierownictwo dziękuje Hamishowi Fentonowi za to niesamowite odkrycie. Ten student archeologii widział komorę grobową podczas przechodzenia przez Dunchraigaig Cairn w rejonie Kilmartin Glen.

Podczas eksploracji komory grobowej z pochodnią Fenton natknął się na rysunek jelenia do góry nogami. Kontynuując swoje poszukiwania, odkrył inne ryciny. „To było dość zaskakujące i nieoczekiwane odkrycie. Dla mnie tego typu odkrycia stanowią prawdziwy skarb archeologii, ponieważ pomagają zmienić nasze rozumienie przeszłości ”, podekscytował młodego ucznia, powiedz naszym kolegom Independent.

Rysunki bardzo stare, ale też bardzo precyzyjne.

Kilmartin Glen to trzeba zobaczyć obszar obszar rady przez Argyll i Bute. Wiadomo, że miejsce to ma dużą koncentrację artefaktów i pozostałości z epoki neolitu i brązu w Szkocji. Zdaniem profesora HES Tertii Barnet odkrycie Fentona stawia pod znakiem zapytania założenie, że „ Prehistoryczna sztuka naskalna w Wielkiej Brytanii była głównie geometryczna, a nie figuratywna. ».

Precyzja rycin i detale rysunków imponują archeologowi przede wszystkim. " Godne uwagi jest to, że te ryciny z kopców z Dunchraigaig pokazują tak wielkie szczegóły anatomiczne i nie ma wątpliwości co do gatunku zwierząt, które reprezentują. Wyjaśniła. Przypominamy, że grobowiec został po raz pierwszy wykopany w latach 60. XIX w. Naukowcy następnie usunęli szczątki 10 osób. Odnaleziono tam również przedmioty używane w życiu codziennym, m.in. osełkę, kamienną siekierę i nóż krzemienny.

Szkocki projekt sztuki naskalnej (ScRAP) to projekt badawczy specjalizujący się w analizie prehistorycznych prac skalnych znalezionych w Szkocji. Jej eksperci potwierdzili autentyczność rycin za pomocą cyfrowych technik wyświetlania.

Przeczytaj także: Rosja przeprowadzi badania nad prehistorycznymi skamieniałościami

Technologia cyfrowa, aby lepiej zrozumieć prehistorię

Wykopaliska archeologiczne pozwalają znaleźć pozostałości materiału prehistorycznego. Technologia umożliwia następnie analizę odkrytych obiektów.

« Technologia cyfrowa ma coraz większe znaczenie dla archeologii, a zwłaszcza sztuki naskalnej. Stała się kluczem do odkrycia ukrytych tajemnic naszej przeszłości. – wyjaśnił Barnet. Profesor HES zastanawia się również nad możliwym istnieniem innych bardzo starych prehistorycznych rycin w Wielkiej Brytanii.