Europejczycy wreszcie nie byli pierwszymi, którzy pojechali na Antarktydę

14/06/2021 11:49

Zespół naukowców z Nowej Zelandii dokonał przeglądu historii Antarktydy. Dokonane przez nich odkrycia sugerują, że Europejczycy nie byli pierwszymi, którzy udali się na południowy kontynent. Według ich badań Maorysi byli w rzeczywistości pierwszymi, którzy odkryli Antarktydę.

Ludzie zawsze wierzyli, że to Rosjanie jako pierwsi przybyli na ten kontynent podczas wyprawy w 1820 roku. Mówi się jednak, że przybyli Maorysi. na Antarktydzie na długo przed nimi. Według tego badania prowadzonego przez Priscilla Wehi z nowozelandzkiego instytutu Manaaki Whenua Landcare Research, ta ostatnia podróżowała na biegun południowy od 7ten stulecie.

Zdjęcie antarktycznych gór lodowych
Zdjęcie autorstwa Dereka Oyena - Unsplash

Dlatego Maorysi zapuszczali się na Antarktydę 1000 lat przed Europejczykami.

Badanie oparte na literaturze maoryskiej

W celu przeprowadzenia tego badania autorzy przeanalizowali historię mówioną i literaturę maoryską. Dzięki tym elementom odkryli, że połączenie sprzed wieków łączy Maorysów z Antarktydą. W swojej pracy badacze skupili się na historii Poznaj Rangiora.

Ten ostatni był wodzem polinezyjskim, który wypłynął na biegun południowy w 7 inten stulecie.

„Według niektórych relacji Hui te Rangiora i jego załoga kontynuują podróż na południe, bardzo daleko na południe. Czyniąc to, byli prawdopodobnie pierwszymi ludźmi, którzy zobaczyli wody i prawdopodobnie kontynent antarktyczny., włączony.

Osoby, które brały udział w wyprawach zachodnich

Historia Maorysów wydaje się nierozerwalnie związana z historią Antarktydy. Z tych badań dowiadujemy się, że tysiąc lat później (dokładniej około 1840 r.) Maorys o imieniu Te Atu uczestniczył w wyprawie na Antarktydę. Tym razem wyprawą kierowały Stany Zjednoczone.

Te Atu stał się wtedy pierwszym Maro i pierwszym Nowozelandczykiem, który ujrzał wybrzeże Antarktydy. Dla Priscilli Wehi ważne jest, aby opowiedzieć swoją historię Maorysom.

„Zaangażowanie Maorysów w podróże i ekspedycje na Antarktydę trwa do dziś, ale rzadko jest rozpoznawane lub podkreślane”. stwierdziła.

Ma nadzieję, że w dłuższej perspektywie ten rodzaj pracy „Więcej szczegółów na temat programu badawczego Nowej Zelandii i ochrony Antarktydy”. "Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up