Covid-19: kolejny dziwny objaw

16/06/2021 21:50

COVID-19 wiąże się z wieloma różnymi objawami. Najczęstsze to gorączka, kaszel, duszność oraz utrata smaku i zapachu. Czasami jednak pojawiają się inne objawy, a lekarze właśnie odkryli nowy.

Objaw zlokalizowany tym razem na rzęsach rąk chorych.

Zdjęcie przedstawiające paznokcie na kobiecej dłoni.
Obraz David Mark z Pixabay

Zjawisko, nazywane przez lekarzy „paznokciami Covid”, dotyczyło niewielu osób, ale zawsze przybierałoby tę samą formę.

Objaw, który dotyka niektórych pacjentów

U pacjentów z tym objawem paznokcie zaczynają tracić kolor. Po kilku dniach lub tygodniach mogą wystąpić deformacje, a następnie u podstawy paznokcia pojawia się wzór w kształcie półksiężyca.

Zaintrygowani lekarze, którzy dokonali odkrycia, przeprowadzili pewne badania, aby dowiedzieć się, czy ten objaw może być związany z inną chorobą. Nie było by. Dlatego „gwoździe Covid” byłyby specyficzne dla Covid-19.

W tej chwili lekarze nie byli jeszcze w stanie wyjaśnić pochodzenia tego objawu, ale opracowali ciekawą teorię. Uważają, że te zmiany koloru i deformacje mogą być spowodowane uszkodzeniem naczyń krwionośnych zaopatrujących tę część ciała. Szkody oczywiście spowodowane przez wirusa.

Przeczytaj także: Kolejny dziwny objaw dla Covid-19

Przebarwienia i deformacje na paznokciach.

Istnieje jednak inne możliwe wytłumaczenie. W rzeczywistości te dziwactwa mogą wynikać z odpowiedzi immunologicznej organizmu na wirusa SARS-CoV-2. Każdy tutaj reaguje inaczej, ale wiemy, że niektórzy pacjenci widzieli czerwone plamy na kończynach. Plastry, które zwykle znikają po kilku miesiącach.

Reakcja wykryta w rzęsach osób dotkniętych tym dziwnym objawem może być wynikiem tego samego procesu… lub podobnego procesu.

Przeczytaj także: Ten powszechny objaw Covid-19

Objaw, który przybiera różne formy.

W rzeczywistości pacjenci dotknięci „paznokciami Covid” nie skarżą się na żaden szczególny ból. Z drugiej strony lekarze uważają, że ten nowy objaw może nam pomóc w walce z Covid-19, a dokładniej w identyfikacji przypadków bezobjawowych.

Należy zauważyć, że u niektórych pacjentów ten objaw przybiera nieoczekiwane formy. Jak wyjaśniono Rozmowa, mężczyzna zauważył, że jego końcówki paznokci zmieniły kolor na pomarańczowy po 112 dniach od zakażenia. Inna zupełnie straciła paznokcie.

Jednak w tej chwili nie przeprowadzono żadnych badań. Należy jednak pamiętać, że autorem cytowanego powyżej artykułu jest Vassilios Vassiliou, profesor i klinicysta specjalizujący się w badaniach medycyny sercowo-naczyniowej.Powiązane posty

Go up