4 rzeczy, które możesz zrobić, aby uchronić się przed spadkiem funkcji poznawczych

12/06/2021 21:11

Mózg może być potężną maszyną, ale nie może nic zrobić przeciwko upływowi czasu. Podobnie jak wszystkie inne narządy w naszym ciele, starość ma na nią wpływ i dlatego z biegiem lat staje się mniej wydajna.

Dla wielu ta powolna agonia jest niemożliwa do uniknięcia i jest po prostu częścią ludzkiej kondycji. Nie jest to jednak do końca prawda i właśnie tego nauczyliśmy się z nauki w ciągu ostatnich dziesięcioleci.

Obraz Dariusz Staniszewski z Pixabay

Dokładniej, starzenie się mózgu wynika głównie z nagromadzenia toksyn. Trochę jak stary silnik, który gaśnie na mile.

To przepełnienie jest naturalne, ale neurolodzy przeprowadzili liczne badania, które wykazały, że niektóre nadużycia mogą przyspieszyć ten proces, takie jak brak snu lub zły styl życia.

Przeczytaj także: Niesamowity wspólny punkt między mózgiem a jądrami

Wspaniałą rzeczą w mózgu jest jednak to, że może on również w wieku dorosłym nadal tworzyć funkcjonalne neurony. To się nazywa neurogeneza. A dla wielu neurologów ten ostatni jest wręcz zwiastunem nadziei. Niektórzy badacze uważają, że neurogenezę można wykorzystać do naprawy urazów i radzenia sobie z brakiem neuronów.

Wręcz przeciwnie i prawdopodobnie najważniejszy punkt, na neurogenezę mogą również niekorzystnie wpływać leki, stres, choroba, a nawet używanie alkoholu i narkotyków. Dobrą stroną medalu jest to, że można go również stymulować.

A oto tylko cztery rzeczy, które możesz zrobić, aby wykorzystać to na swoją korzyść i zmniejszyć spadek funkcji poznawczych nieodłącznie związany ze starością.

Uwaga: Neurogeneza jest przedmiotem dyskusji w środowisku naukowym. W 2018 r. CNRS opublikowany artykuł, który odnosi się do badania opublikowanego w czasopiśmie Nature i który zasadniczo wskazuje, że neurogeneza ustała po 13 roku życia. Jednak inne badanie opublikowane rok później w tym samym czasopiśmie on twierdził Inaczej.

1/zmień swoje nawyki żywieniowe

Lekarze często mówią, że jedzenie jest wszystkim. I to oczywiście nie sprowadza się do prostej kwestii przybrania lub utraty wagi. Jedzenie, które spożywasz, jest wykorzystywane jako paliwo dla twoich narządów i oczywiście dotyczy to także mózgu.

Jeśli jednak wierzyć kilku badaniom (jak jest), żywność miałaby również wpływ na neurogenezę.

W szczególności dlatego zaleca się zdrowe odżywianie, ale może być również istotne wprowadzenie ograniczeń kalorycznych, takich jak sporadyczne posty lub nawet zmniejszenie rafinowanego cukru. W ten sposób powinieneś być w stanie stymulować neurogenezę, a tym samym sprawić, że twój mózg będzie wytwarzał więcej neuronów.

Należy jednak pamiętać, że post nie jest sprawą błahą. Jeśli naprawdę masz zamiar to zrobić, najlepiej najpierw porozmawiać z lekarzem lub dietetykiem.

2 / spraw, aby twoje serce pracowało

W 2016 roku naukowcy pracujący dla Wydziału Psychologii i Biologii Uniwersytetu Jyväskylä w Finlandii zgłosili przeprowadził szeroko zakrojone badania na myszach.

Chcieli ustalić, czy ćwiczenia fizyczne mogą mieć wpływ na neurogenezę u osób dorosłych. Wbrew wszelkim prawdopodobieństwu odkryli, że tak.

Dlatego sport nie ma jedynej zalety wzmacniania ciała tych, którzy się nim oddają. Może mieć również wpływ na neurogenezę u niektórych ssaków. Z drugiej strony wydaje się, że nie wszystkie dyscypliny są na równych prawach. Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy stojący za tym badaniem odkryli, że neurogeneza była stymulowana głównie podczas ćwiczeń oporowych.

3/ Zadbaj o swój sen

Wszyscy żyjemy w szybkim tempie, życiu, które nie zawsze pozwala nam wypełnić się godzinami snu. Jak widzieliśmy wcześniej, brak snu może mieć wpływ na produkcję neuronów.

Jednak jest też odwrotnie. Dobry sen ma korzystny wpływ na zdrowie, ale także na mózg. Należy również pamiętać, że nie zawsze jest to kwestia godzin.

Każdy człowiek ma swój rytm, ale przede wszystkim należy oddzielić pojęcie ilości od jakości. Nic dziwnego, że dobry sześciogodzinny sen jest lepszy niż niespokojna ośmiogodzinna noc.

4 / spraw, aby twój mózg pracował

Mózg jest organem jak każdy inny. Im więcej włożysz w to pracy, tym skuteczniejszy będzie. Tak jak freediverzy pracują nad oddychaniem, a gimnastycy nad elastycznością, musisz zadbać o stymulację mózgu.

I wbrew pozorom nie oznacza to, że codziennie będziesz musiał wykonywać skomplikowane testy logiczne.

W rzeczywistości bodźce mogą być różnego rodzaju, a na przykład rozmowa z innymi ludźmi również może mieć pozytywny wpływ. Właściwie są to wszystkie doświadczenia, które masz w swoim dniu. Im bardziej są zróżnicowane, tym bardziej pobudzają pamięć.

To samo dotyczy nauki. Monotonia jest prawdopodobnie największym wrogiem mózgu. Bycie aktywnym i ciągłe uczenie się nowych rzeczy jest rzeczywiście dobry sposób na utrzymanie sprawnego mózgu.