8 na 10 hospitalizowanych osób ma objawy neurologiczne

30/05/2021 12:05

Według analiz przeprowadzonych podczas badania przeprowadzonego przez Global Consortium Study of Neurologic Dysfunction in COVID-19 lub GCS-NeuroCOVID, ryzyko zgonu hospitalizowanych pacjentów z Covid-19 z objawami neurologicznymi byłoby sześć razy wyższa niż u pacjentów bez powikłań neurologicznych.

W pracy przedstawiono pierwsze wyniki prac mających na celu zebranie informacji ze 133 ośrodków na całym świecie na temat występowania, nasilenia i konsekwencji neurologicznych objawów zakażenia SARS-CoV-2. Pierwszy autor, Sherry Chou, główny badacz GCS-NeuroCOVID i profesor nadzwyczajny medycyny krytycznej, neurologii i neurochirurgii na University of Pittsburgh School of Medicine i UPMC, powiedział, że wielu hospitalizowanych pacjentów rozwinęło problemy neurologiczne na początku pandemii. . Biorąc pod uwagę, że choroba jest nadal obecna rok później, jej zdaniem ważne jest, aby dowiedzieć się więcej o działaniu tego „niewidzialnego nieznanego wroga” i zebrać jak najwięcej informacji o neurologicznych skutkach u chorych pacjentów. ocalali.

Pixabay kredyty

Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Otwórz sieć JAMA 11 maja 2021 r.

Objawy neurologiczne są dość powszechne.

Podczas badania naukowcy przeanalizowali przypadek 3744 dorosłych pacjentów hospitalizowanych z powodu Covid-19. Wśród nich 82% zadeklarowało lub klinicznie obserwowało objawy neurologiczne. Około 3 na 10 osób zgłosiło utratę węchu lub smaku, a 4 na 10 zgłosiło bóle głowy.

Z drugiej strony lekarze stwierdzili, że ostra encefalopatia występowała bardzo często u pacjentów i dotyczyła prawie połowy z nich. Istnieje również śpiączka, którą zaobserwowano w 17% przypadków oraz incydenty mózgowo-naczyniowe, które dotknęły 6% pacjentów. W przypadku tych objawów pacjenci nie zawsze byli świadomi problemu, zanim lekarze go zauważyli.

Jeśli chodzi o przypadki obrzęku lub zapalenia mózgu spowodowane SARS-CoV-2, takie jak zapalenie mózgu i zapalenie opon mózgowych, odnotowane przypadki były szczególnie rzadkie, ponieważ dotyczyło to mniej niż 1% hospitalizowanych pacjentów.

Zwiększone ryzyko śmierci

W badaniu uwzględniono trzy różne grupy. Pierwszy nazywał się „wszystkie COVID-19” i składał się z 3055 osób zarażonych koronawirusem i hospitalizowanych niezależnie od ich stanu neurologicznego. Następnie była grupa „neurologiczna” złożona z 475 pacjentów hospitalizowanych z powodu Covid-19 z objawami neurologicznymi potwierdzonymi klinicznie przez GCS-NeuroCOVID. Ostatnia grupa, nazwana „ENERGIA”, obejmowała 214 hospitalizowanych pacjentów z Covid-19, którzy musieli zostać zbadani przez konsultanta neurologa. Pacjenci ci wyrazili również zgodę na udział w Rejestrze Neuro-COVID Europejskiej Akademii Neurologii (ENERGY), która jest również oficjalnym partnerem Konsorcjum GCS-NeuroCOVID.

Zgodnie z wynikami badania, pacjenci cierpiący na istniejące wcześniej schorzenia neurologiczne (Alzheimer, przewlekłe migreny, choroby mózgu itp.) byli dwukrotnie bardziej narażeni na rozwój powikłań neurologicznych związanych z Covid-19. Z drugiej strony ryzyko śmierci jest sześciokrotnie wyższe u osób z objawami neurologicznymi związanymi z zakażeniem SARS-CoV-2, niezależnie od tego, czy są to nieszkodliwe objawy, takie jak utrata węchu, czy ciężkie objawy, takie jak udar.

Autorzy badania wskazali, że nawet jeśli dana osoba wyzdrowieje, nie można przewidzieć, jak będzie wyglądało jej długoterminowe zdrowie.